Doğurgan çağ evlenmiş kadınlarda 1998-2018 yılları arasında obezite prevalansındaki değişim ve bazı demografik, sosyoekonomik özellikler ve kadının statüsü ile ilişkisinin incelenmesi (Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırmaları ileri analizi)
Investigation of the change in obesity prevalence in married women of reproductive age between 1998 and 2018 and its relationship with some demographic, socioeconomic characteristics and women's status (Advanced Analysis of Turkey Demographic and Health Research )
  1. Tez No: 896936
  2. Yazar: ELİF KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Epidemiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 419
Özet
Köse E, Doğurgan Çağ Evlenmiş Kadınlarda 1998-2018 Yılları Arasında Obezite Prevalansındaki Değişim Ve Bazı Demografik, Sosyoekonomik Özellikler Ve Kadının Statüsü İle İlişkisinin İncelenmesi (Türkiye Nüfus Ve Sağlık Araştırmaları İleri Analizi), Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Epidemiyoloji Programı Doktora Tezi, Ankara 2024. Bu çalışmada 1998, 2003, 2008, 2013 ve 2018 yıllarında yapılan Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırması (TNSA) verileri kullanılarak 15-49 yaş evlenmiş kadınların obezite ile ilişkili faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. TNSA beş yıl aralıklı olarak yapılan tüm Türkiye'yi temsil eden çok aşamalı, tabakalı ve ağırlıklı örneklemiyle anne, çocuk sağlığı ile ilgili konularda hakkında bilgi edilen bir araştırma serisidir. Bu çalışma beş TNSA'dan yapılan bir ikincil analizidir. Analizlere en az bir kez evlenmiş olan, araştırma sırasında ya da altı ay öncesinde gebe olmamış olan, antropometrik ölçümleri yapılmış olan kadınlar dâhil edilmiştir. Yapılan araştırmalardan dâhil edilen kadınlar her yıl için sırasıyla (TNSA 1998-2018) toplam örneklemin %22,2; %31,4; %80,1; %68,1 ve %61,1'ini kapsamaktadır. Çalışmada faktör analizinin temel bileşenler yöntemi uygulanarak kadının statüsü indeksi geliştirilmiştir. Analizlerde Ki-kare testi ve Hiyerarşik Binary Lojistik Regresyon analizleri ile ardışık olarak değişkenler yerleştirilerek dört model oluşturulmuştur. İstatistiksel olarak anlamlı değişkenler ile beşinci model, literatür göz önüne alınarak altıncı model oluşturulmuştur. Kadınlarda obez olma sıklıkları sırasıyla (TNSA 1998-2018) %19,1; %23,4; %35,4; %35,5; %40,1'dir. TNSA 2008, 2013 ve 2018'in altıncı modelinde yaş, eğitim, hane halkı refah düzeyi, toplam gebelik sayısı, TNSA 2008 ve 2013'de bölge, sigara içme, ilk evlenme yaşı, eşin yaşı; TNSA 2008 ve 2018'de spor yapma durumu, ilk doğum yaşı; TNSA 2013 ve 2018'de eşin eğitimi; TNSA 2018'de çalışmış olma durumu değişkenleri obeziteyle ilişkili çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Köse E, Investigation of the Change in Obesity Prevalence in Married Women of Reproductive Age between 1998 and 2018 and its Relationship with Some Demographic, Socioeconomic Characteristics and Women's Status (Advanced Analysis of Turkey Demographic and Health Research Hacettepe University Graduate School of Health Sciences Epidemiology Program, Doctor of Philosophy Thesis, Ankara 2024.This study aimed to identify the factors associated with obesity in women who were married between the ages of 15-49, using data from the Turkey Demographic and Health Survey (TDHS) conducted in 1998, 2003, 2008, 2013, and 2018. The TDHS is a series of studies carried out at five-year intervals, utilizing a multi-stage, stratified, and weighted sample that represents the entire population of Turkey, providing insights into maternal and child health. This research is a secondary analysis of the five TDHSs. The analysis included women who had been married at least once, were not pregnant at the time of the survey or in the six months prior, and had anthropometric measurements available. The women selected for these surveys represented 22.2%, 31.4%, 80.1%, 68.1%, and 61.1% of the total sample in each corresponding year (TDHS 1998-2018). In this study, a women's status index was created using the principal components method of factor analysis. Four models were developed by sequentially adding variables and analyzing them using the Chi-square test and Hierarchical Binary Logistic Regression. The fifth model was created with statistically significant variables, and the sixth model was created by considering the literature.. The prevalence of obesity among these women across the TDHS 1998-2018 were 19.1%, 23.4%, 35.4%, 35.5%, and 40.1%, respectively. In the sixth model of TDHS 2008, 2013 and 2018, age, education, household welfare level, total number of pregnancies, region in TDHS 2008 and 2013, smoking, age at first marriage, age of spouse; In TDHS 2008 and 2018, sports status, age at first birth; In TDHS 2013 and 2018, education of spouse; In 2018, being employed was also found to be associated with obesity.