Synthesis of push–pull chromophores starting from nitrogen-substituted alkynes
Azot sübstitüe alkinlerden it-çek kromoforlarının sentezi
- Tez No: 896935
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞATAY DENGİZ, DR. ÖZLEM SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Halka içerisinde karbondan farklı en az bir tane atom içeren yapılara heterosiklik moleküller, karbondan farklı olan atoma da heteroatom denir. Heterosiklik moleküllerin uç alkinlerle birleşmesiyle ynaminlerin sentezi mümkündür. Sentezlenen bu ynamin molekülleri [2+2] siklokatılma-retroelektrosiklizasyon (CA-RE) tepkimelerinde elektronca zengin alkin türevleri olarak kullanılabilirler. Elektronca zengin alkinler ve elektronca fakir alkenler arasında gerçekleşen tepkimeler [2+2] CA-RE reaksiyonları olarak adlandırılır. Bu tepkimeler, son ürünlerin saflaştırılmasının kolaylığı, yüksek verimle gerçekleşmeleri ve atom-ekonomik olmaları nedeni ile klik-tipi reaksiyonlar olarak da adlandırılmaktadır ve konjuge yapıların sentezinde sıkça kullanılmaktadırlar. TCNE, TCNQ ve DDQ [2+2] CA-RE reaksiyonlarında kullanılabilecek elekronca fakir alken türevlerine örneklerdir. Bu tepkimelerde karşılaşılan en büyük sorunlardan bir tanesi kullanılabilecek elektronca zengin alkin türevlerinin oldukça sınırlı olmasıdır. Bu tezde, yeni ynamin türevleri sentezlenecek ve bu ynamin türevlerinin TCNE ile [2+2] CA-RE reaksiyonları gerçekleştirilecektir. Sentezlenen it-çek tipi moleküllerin halkalaşma ürünlerinin de incelenmesi planlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Heterocyclic molecules are cyclic structures that contain at least one atom different from carbon atom, namely heteroatom, in a ring structure. Ynamine molecules can be synthesized using heterocycles and coupling them with terminal alkynes. These ynamine structures can be used as an electron-rich alkyne derivatives for [2+2] cycloaddition-retroeletrocyclization (CA-RE) reactions. [2+2] CA-RE represents reactions that happen between electron-rich alkynes and electron-deficient alkenes. Since the end-products can be purified easily, being high-yielding and atom-economic without the need of catalyst, these type of reactions are commonly called click-type of reactions and are used for the synthesis of conjugated molecules. TCNE, TCNQ, and DDQ are examples of electron-poor alkene derivatives that can be utilized for [2+2] CA-RE chemistry. One of the problems for these reactions is the limitation of electron rich alkyne derivatives. In this thesis, new ynamine derivatives will be synthesized as alternative substrates for [2+2] CA-RE with TCNE. The intramolecular cyclization of these new push-pull chromophores will also be investigated.