Çorum ilinde yaşayan kadın ve erkek bireylerin dudak izi farklılıklarının belirlenmesi ve değerlendirilmesi
Determination and evaluation of lip print differences of female and male individuals residing in Çorum province
  1. Tez No: 896946
  2. Yazar: SEMRA ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL ŞARBAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırma, Çorum İli'nde yaşamını sürdüren kadın ve erkek bireylerin dudak izlerinin sınıflandırılması ve cinsiyet farklılıklarının incelemesini amaçlamıştır. Araştırma tarama modelinde gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanmasında dudak izi alabilmek için renkli, mat nitelikli ve kalıcı olmayan dudak boyası (lipstick) kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; erkeklerde ve kadınlarda en fazla görülen dudak tip TIPI(A) olduğu tespit edilmiştir. Diğer yandan ikinci en yüksek her iki grupta TIPII(C) olduğu ortaya çıkmıştır. Bir diğer sonuç olarak TIPIV(E) dudak tipinin en düşük düzeyde çıktığı tespit edilmiştir. Cinsiyete göre incelemede; dudak tiplerinde istatistiki olarak anlamlı farklılık çıkmamıştır. Bu durumda TipI(A), TipI'(B), TipIII(D) ve TipIV(E) dudak tiplerinde kadınların dudak tipi erkeklerin dudak tipinden daha büyük olmasına rağmen istatistiki olarak herhangi bir farklılık bulunmaktadır. Ayrıca TipII(C) ve TipV(F) dudak tiplerinde erkeklerin dudak tipi kadınların dudak tipinden daha büyük olmasına rağmen istatistiki olarak herhangi bir farklılık bulunmamaktadır. Yaşa göre incelemede sadece TipI(A) parametresinin yaş değişkenine göre farklılık çıkmıştır. Buna göre 20 yaş ve altı ve 21- 30 yaş arası grupların TipI(A) dudak izi formları 61 yaş ve üstü katılımcılardan daha yüksek çıkmıştır. Ayrıca 51-60 yaş arası grupların TipI(A) dudak izi formları 41-50 yaş arası ve 61 yaş ve üstü gruplarından daha yüksek çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to classify the lip prints of male and female individuals living in Çorum Province and to examine gender differences. The research was carried out in the screening model. In order to obtain lip prints, colored, matte and non-permanent lip paint was used in the collection of data. As a result of the research; it was determined that the most common lip type in men and women was TIPI(A). On the other hand, the second highest was again TIPII(C) in both groups. Another result was that the TIPIV(E) lip type was found to be the lowest. In the examination according to gender; no statistically significant difference was found in lip types. In this case, although the lip type of women is larger than the lip type of men in TypeI(A), Type I(B), TypeIII(D) and TypeIV(E) lip types, there is no statistically significant difference. In addition, although the lip type of men is larger than the lip type of women in TypeII(C) and TypeV(F) lip types, there is no statistically significant difference. In the examination according to age, there was only a difference according to the age variable of the parameter TypeI(A). Accordingly, the TypeI(A) lip print forms of the 20 and under and 21-30 age groups were higher than the participants aged 61 and over. In addition, the TypeI(A) lip print forms of the 51-60 age groups were higher than the 41-50 age groups and 61 and over age groups.