Almanya'ya Türkiye'den göç edenlerin yaşantılarının ekolojik perspektifle değerlendirilmesi
Evaluation of the experiences of those who migrated from Turkey to Germany from an ecological perspective
- Tez No: 896948
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FULYA AKGÜL GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu tez araştırmasının amacı, Türkiye'den Almanya'ya göç etmiş kişilerin yaşantılarını ekolojik perspektifle değerlendirmektir. Nitel araştırma yöntemi kullanılarak yapılmış olan araştırmada fenomenolojik desenden yararlanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu farklı zaman dilimlerinde Türkiye'den Almanya'nın çeşitli bölgelerine göç etmiş 13 katılımcı oluşturmuştur. Katılımcılarla yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak derinlemesine görüşmeler yapılmış, elde edilen veriler MAXQDA 2020 programı ile analiz edilmiştir. Bu çalışmada göç sürecinde yaşanan değişimlerin belirlenmesi adına göç öncesi ve sonrasını içeren çalışma ekolojik perspektifin beş boyutuna ilişkin değerlendirmeleri kapsamaktadır. Çevresi içinde birey odağında ele alınan göç sürecinde Almanya'ya göç etmiş Türk göçmenlerin göç sonrası yaşamları fiziksel, sosyal, duygusal, bilişsel ve tinsel boyutlarıyla ele alınmıştır. Göç eden bireylerin yaşamları, sorun alanları ve çözüm süreçleri perspektifin sosyal çevre, işlemler, enerji, arayüz, uyum sağlama, başa çıkma ve karşılıklı bağımlılık bileşenleri çerçevesinde kavramsallaştırılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre göç sebebinin genelde iş amaçlı olduğu ve ana motivasyonun Türkiye'nin itici koşulları, iş/kariyer ve ekonomik olduğu belirlenmiştir. Katılımcıların çoğunun hayat standartlarının ekonomik olarak iyi yönde değiştiği, memnuniyet duygusuna sahip oldukları, beklentilerinin karşılandığı, kolay adapte oldukları, hiçbir yere ait hissetmedikleri, Türkiye'ye dönmeyi düşünmedikleri ve yaşama olan bakışlarında değer sistemlerinin öncül olduğu saptanmıştır. Dil ve barınma sorunlarının yaşanılan sorunların başında geldiği görülmüştür. Sosyal destek sistemlerinin, çözüm sürecinde; duygusal odaklı olmanın, baş etme mekanizmalarında; varoluşsal bakışın, tinsel odaklı baş etme mekanizmalarında en sık başvurulanlar olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis research is to evaluate the experiences of individuals who have migrated from Turkey to Germany from an ecological perspective. Qualitative research methodology was employed, utilizing a phenomenological design. The study group consisted of 13 participants who migrated from Turkey to various regions of Germany at different time periods. In-depth interviews were conducted with the participants using a semi-structured interview form, and the data obtained were analyzed using the MAXQDA 2020 software. This study encompasses evaluations of the pre- and post-migration periods within the ecological perspective's five dimensions in order to determine the changes experienced during the migration process. The post-migration lives of Turkish immigrants who migrated to Germany were examined in terms of their physical, social, emotional, cognitive, and spiritual dimensions within the context of the individual within their environment. The lives, problem areas, and solution processes of migrating individuals were conceptualized within the framework of the perspective's social environment, transactions, energy, interface, adaptation, coping, and interdependence components. According to the research findings, it was determined that the main reason for migration was generally employment-related, with the main motivations being the push factors of Turkey's conditions, work/career, and economic factors. The majority of the participants experienced an improvement in their living standards economically, expressed satisfaction, felt that their expectations were met, adapted easily, did not feel a sense of belonging anywhere, did not consider returning to Turkey, and prioritized their value systems in their outlook on life. Language and housing problems were identified as the most prevalent issues faced. Social support systems were found to be the most commonly utilized solution process, emotional-focused coping mechanisms were prominent in coping strategies, and existential-oriented coping mechanisms were most commonly used in spiritual-focused coping strategies.