Dünya'da ve Türkiye'de dijital sanat'ın gelişimi
The development of digital art in the world and Turkey
- Tez No: 896960
- Danışmanlar: PROF. DR. CANDAN ÜLKÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
İnsanlığın varoluşundan günümüze gelen süreçte sanat ve insan her zaman aynı düzlemde ilerlemiştir. Sanat, tarihlendiremediğimiz dönemlerde dahi iletişim, anlatı gibi yollar için kullanılmıştır. Zaman ilerleyerek teknolojik bulguların artmasına öncülük etmiş, insan da doğal olarak bu yeni sistemi kendi hayatına entegre etmiştir. Teknolojinin hayatı kolaylaştırması ve çok çeşitli olması avantajlıdır. Bununla birlikte böyle bir cevherin sanata uyarlanması da kaçınılmazdır. Dijital sistemler bireyleri olduğundan daha da özgür kılarak üslupsal farklılıklara ve sınırların kalkmasına öncülük etmiştir. Bu çalışma kapsamında Dijital Sanatın evrensel oluşumu ele alınmıştır. Dijital Sanat'ın oluşum sürecindeki etkenler incelenmiş olup, dünyada ve Türkiye'deki varlığı tespit edilmiştir. Çalışma kapsamında Türkiye'nin Dijital Sanat ile buluşmasını sağlayan Hamdi Telli hakkında detaylı bir inceleme ve araştırma gerçekleştirilmiştir. Çalışma, dijital evrenin getirisi olan farklı kelime veya kelime gruplarının bulunduğu bir sözlükle sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since the existence of humanity, art and human beings have always progressed on the same plane. Art has been used for ways such as communication and narrative even in periods we cannot date. Time has progressed and led to the increase in technological findings, and people have naturally integrated this new system into their own lives. It is advantageous that technology makes life easier and is very diverse. However, it is also inevitable that such a gem is adapted to art. Digital systems have pioneered stylistic differences and the removal of borders by making individuals even freer than they were. Within the scope of this study, the universal formation of Digital Art is discussed. The factors in the formation process of Digital Art have been analyzed and its presence in the world and in Turkey has been determined. Within the scope of the study, a detailed examination and research was carried out on Hamdi Telli, who enabled Turkey to meet with Digital Art. The study was concluded with a glossary of different words or phrases that are brought by the digital universe.