İnternet ve elektronik ticaret; elektronik ticaretin dünyada ve Türkiye'de gelişimi
Internet and electronic commerce; developing of electronic commerce in the world and Turkey
  1. Tez No: 175914
  2. Yazar: FEHMİ VOLKAN AKYÖN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKSEL ATAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Son yinni yılda iş dünyası bilgisayarı, üretimin otomasyonu, muhasebe-finansmanuygulamaları, bilgi depolama ve işleme gibi ihtiyaçlarını son derece hızlı yapabilmekiçin kullanmıştır. Bu nedenle, bu alana bilgi işlem (data processing) uygungörülmüştür. Bugün ise iş dünyası, bilginin stratejik değerine önem vennekte vebilgisayarı veri işleme yerine, veri kullanma ve yönetim olanaklarını arttınnaamacına yöneltmiştir. Bu nedenle bilgi işlem terimi yerini bilgi teknolojisinebırakmıştır.Genel bir tanım itibarıyla internet, milyonlarca bilgisayarın birbirine bağlanması ileoluşturulmuş dünya çapındaki bilgisayar ağına verilen isimdir. internet tüm dünyayısaran bilgisayar ağlarının ağıdır. insanlar, 'kullanıcılar'tamamen iletişime dayalıküresel bir topluluk yaratmaktadırlar. İnternet bir iletişim ağı olmaktan öte, birtoplumdur. Bundan dolayı, bu iletişim ağları bir post modem kültür niteliğinikazanmaktadır.Elektronik ticaret iş süreçlerinin elektronik ortamlarda gerçekleştirilmesidir. Eticaret,intemeti geniş kitlelere, politikacılara anlatmak için kullanılan kilit birsözcüktür. Tüm iş dünyasına ve dolayısıyla tüm vatandaşlara hitap ettiği için,intemetin hemen tüm boyutlarını kapsamaktadır. Siber uzayda çalışan şirketlerininternetle pazar ve pazarlama analizleri için veri toplayabilmeleri, test ürünleri ileilgili geri besleme almaları, ve ürün iyileştinne yapmaları mümkün olmaktadır.İnternet üzerinde gerçekleştirilebilecek olan bu faaliyetlerin iki pazar üzerindedeyapılmakta olduğu gözlenmektedir. Bu pazarlar, tüketici ve üretici pazarlarıdır. Sontahminlere göre elektronik pazarlarda ticaret hacmi, nihai tüketicilere internetüzerinden yapılan satışların geçen yıl 8 milyar dolar olan cirosu 2003 yılında 108milyar dolara yükselecek; finnalar arasındaki elektronik ticaret hacmi ise 1998'de 43milyar dolardan 2003 yılında 1.3 trilyon dolara sıçrayacaktır. Elektronik ticaret,bireyler ve kurıunların; açık ağ ortamında (İnternet) ya da sınırlı sayıda kullanıcıtarafından ulaşılabilen kapalı ağ ortamlarında (intranet) yazı, ses ve görüntüşeklindeki sayısal bilgilerin işlenmesi, iletilmesi ve saklanması temeline dayanan veiXbir değer yaratmayı amaçlayan ticari işlemlerinin tümünüde ifade etmektedir. Buçerçevede, ticari sonuçlar doğuran ya da ticari faaliyetleri destekleyecek eğitim,kamuoyunu bilgilendirme, tanıtım-reklam vb. amaçlar için elektronik ortamlardayapılan işlemler elektronik ticaret kapsamında değerlendirilmektedir.İletişim ve bilgi teknolojilerindeki gelişmelere bağlı olarak 1980'li yılların ikinciyarısında ortaya çıkmış olan elektronik ticaret kavramı, günümüzde hem ulusal hemde uluslar arası forumlarda en çok tartışılan konulann başında gelmektedir. Bugelişmenin en önemli nedenleri; iletişim ve bilgi teknolojilerinin daha önceöngörülemeyen imkanlar sunması, bunun yanısıra dünya ticaret hacmininküreselleşme akımları ve bu akımlan düzenlemeye yönelik uluslar arası anlaşmalarile giderek artmasıdır. Elektronik ticaret, bilgi, ürün veya hizmet satın alma ve satmafaaliyetinin bilgisayar ağları kanalıyla gerçekleştirilmesinin yanısıra; sunulan bilgi,ürün veya hizmet için talep yaratmak (pazarlama), müşteri desteği vermek (satışınbütün evrelerinde) ve de ticari kurumlar ve müşterileri arasındaki ticari ve lojistikiletişimi yine küresel bilgisayar ağlan kanalıyla sağlamaktır. Bunun yanında firmanınyönetimini kolaylaştmcı bilgileride sağlamaktadır.• Elektronik ticaret, internet üzerinde sunulan bilgi, ürün ve hizmetlere hemenhemen dünyanın her yerinden anında ve rahatlıkla erişim imkanısağlamaktadır,• Elektronik ticaretin 24 saat 7 gün çalışabilen altyapısı, iletişimi ve alışverişikısıtlayıcı zaman problemini ortadan kaldım,• Elektronik ticaretin güvenilirliği istatistiklerle ispatlanmıştır. Gelişmekte olanyeni teknolojilerin güvenilirliği dahada kuvvetlendirmesi beklenmektedir,• Elektronik ticaretin altyapısı ile tüketicilerin tercihleri, alışkanlıkları vedemografik özellikleri takip edilebilir ve bu bilgiler kullanılarak ürün veyahizmet satın alanla, satan arasında kişiye özel ticari ilişki kurulabilir,• Elektronik ticaret evrenseldir. İnternet ile birlikte sınırlarda kalktığı ıçınrekabet küresel hale gelmiştir. Bu küresel rekabet ortamında arz edilen ürünve hizmetlerden“kalite-maliyet-müşteri hizmeti”üçgeninde en üst düzeyeçıkabilenler küresel anlamda başarılı olmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
In the last two decades, business world used computer to speed up productionautomation, accounting-financial applications, database and processing. For thisreason, data processing had been chosen. But today business world has put emphasison strategic importance of information and is trying to make use of computer in thisfields of data using and increase in management possibilities instead of dataprocessing. That is why, the term (data processing) has been substituted byinformation technology.General deseription of internet is the title given to the world-wide network of allother numerous computers. it is the network of all other minor networks on earth.Network users are ereating a global community depending on communication. it is acommunity rather than a network. This is the reason for the networks to gain aqualification of post-modem culture.E-commerce is the application of business processes in eleetronic environment. it isthe key word to make the communities and politieians realize what internet is. itcovers almost all services of internet because it interests the whole business worldand individuals. This is the possibilities on internet of working on the siberspacecompany to adding data for market and market analysis, feedback for test produetionand improving to better production. On the internet, There are two markets whichare eonsumer and industry markets. Consumer market capacity is 8 million dollars,industry market capaeity is 43 million dollars in 1998. According to last estimates,conSUiller market and industry market capacity will increase 108 million and 1.8billion US$ in 2003.E-commerce means written, audio and visual format of digital information of everykind of commercial processing, developing, transmitting and saving in the intranetlimited environment and internet unlimited net environment. From this point ofview,XLe-commerce covers commercial outputs, training to support commercial activities,advertisement and others in commercial environment.Depending on the advancement in information technology e-commerce from thesecond half of 1980s on has been the most discussed subject nationaılyandinternationally the most important reason for this advance is the unforseen servicesof IT (Information Technology) and globalization tendancies in the world tradeorganization.Besides what internet does with information product and servıce activities, ecommercealso provides consumer procurement, commercial and logisticcommunication between the firms and consumer.• E-commerce provides accessibility to the information, products and servicesall over the world,• E-commerce eliminates limited time factor in communication and provides24 hour service,• E-commerce proved itself statistically. it ıs expected to support thedependability better,• lt is possible to inspect the infra stmcture of e-commerce, consumerpreferences, custom and demografic specialities and provides personalcommercial interface between the buyer and seller,• E-commerce is universaL. Competition has become global because ofboundries broken by internet. In this global competition environment thosewho can climb to the topmost become successful in quality-cost, consumerservice triangle.