Örgütsel çeviklik ve kurumsal sosyal medyanın örgüt yanlısı etik olmayan davranışlar üzerindeki etkisi; gelenekselliğin düzenleyici rolü
The effects of organizational agility and enterprise social media on non-organizational behaviours; regulatory role of traditionality
  1. Tez No: 896985
  2. Yazar: TARIK KARAMOLLA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN KAPLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmanın amacı örgütsel çeviklik ve kurumsal sosyal medyanın, örgüt yanlısı etik olmayan davranışlar üzerindeki etkilerini ortaya koymak ve bu değişkenler arasındaki ilişkide gelenekselliğin düzenleyici rolü oynayıp oynamadığını tespit etmektir. Araştırmanın örneklemini İstanbul Sanayi Odasının her yıl belirlediği Türkiyenin en büyük ilk 500 Sanayi şirketlerinde çalışmakta olan yöneticiler oluşturmaktadır (n = 500). Bu çalışmada veriler Chen (2012) tarafından geliştirilen Örgütsel Çeviklik Ölçeği, Cai ve diğerleri (2018) tarafından tasarlanan Kurumsal Sosyal Medya Ölçeği, Umpress ve diğerleri (2010) tarafından geliştirilen Örgüt Yanlısı Etik Olmayan Davranışlar Ölçeği ve Thanissaro (2018) tarafından tasarlanan Geleneksellik Ölçeğinden oluşan bir anket yardımıyla elde edilmiştir. Elde edilen veriler kısmi en küçük kareler yöntemi varyans temelli yapısal eşitlik modellemesi (KEKK-YEM) yardımıyla analiz edilmiştir. Araştırmanın bulgularına göre; örgütsel çevikliğin, örgüt yanlısı etik olmayan davranışlar üzerinde negatif ve anlamlı bir etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Buna karşın kurumsal sosyal medyanın örgüt yanlısı etik olmayan davranışlar üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olmadığı gözlemlenmiştir. Ayrıca gelenekselliğin, örgütsel çeviklik ile örgüt yanlısı etik olmayan davranışlar arasındaki ilişkide düzenleyici rolü oynamadığı gözlemlenmezken, yüksek geleneksellik düzeyine sahip yöneticilerin, kurumsal sosyal medya kullanımlarının artmasıyla örgüt yanlısı etik olmayan davranışlar sergiledikleri tespit edilmiştir. Bu sebeple gelenekselliğin, kurumsal sosyal medya ve örgüt yanlısı etik olmayan davranışlar arasında arttırıcı ve düzenleyici bir rolü olduğu belirlenmiştir. Son olarak araştırmanın bazı kısıtlarının bulunduğu vurgulandıktan sonra, hem şirket yöneticilerine ve çalışanlarına konu ile ilişkili araştırma bulgularına dayalı olarak bazı önerilerde bulunulmuş, hem de gelecekte benzer konularda yapılacak araştırmalara ilişkin öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to reveal the effects of organizational agility and corporate social media on pro-organizational unethical behaviors and to determine whether traditionalism plays a moderating role in the relationship between these variables. The sample of the study consists of managers working in Turkey's top 500 industrial companies determined by the Istanbul Chamber of Industry every year (n = 500). In this study, data were obtained with the help of a questionnaire consisting of the Organizational Agility Scale developed by Chen (2012), the Corporate Social Media Scale designed by Cai et al. (2018), the Pro-Organizational Unethical Behavior Scale developed by Umpress et al. (2010), and the Traditionalism Scale designed by Thanissaro (2018). The data obtained were analyzed with the help of partial least squares method variance-based structural equation modeling (KEKK-YEM). According to the findings of the study; organizational agility has a negative and significant effect on pro-organizational unethical behaviors. On the other hand, it has been observed that corporate social media does not have a significant effect on pro￾organizational unethical behaviors. In addition, while it was not observed that traditionalism did not play a moderating role in the relationship between organizational agility and pro-organizational unethical behaviors, it was found that managers with high levels of traditionalism exhibited pro-organizational unethical behaviors with increased use of corporate social media. Therefore, it was determined that traditionalism has an increasing and moderating role between corporate social media and pro-organizational unethical behaviors. Finally, after emphasizing some limitations of the research, some suggestions were made to company managers and employees based on the research findings related to the subject, and suggestions for future research on similar topics were presented.