Eski Mısır'da XVIII. hanedanlık kraliçeleri
Queens of the 18th dynasty in Ancient Egypt
- Tez No: 896987
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ DURMUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Eski Mısır'da 31 adet hanedan hüküm sürmüştür. Bu hanedanlardan özellikle bir tanesi pek çok ilke imza atması ile ön plana çıkmaktadır. Bahsi geçen hanedan XVIII. Hanedanlık'tır. Hiksos'ların egemenliğine son verip Eski Mısır'dan yabancı kralların saltanatına son vermesi, Aşağı ve Yukarı Mısır'ı birleştirmesiyle İkinci Ara Dönem'i sonlandırıp Eski Mısır'ın altın çağı olan Yeni Krallık Dönemi'ni başlatması, Hatşepsut ve Nefertiti gibi kadın firavunların yer alması ve Eski Mısır'da ilk kez tek tanrılı dine geçilmesi gibi yönleriyle XVIII. Hanedanlık ilgi çekmektedir. XVIII. Hanedanlık'ın başlangıcından sonuna kadar pek çok güçlü kadın naip, firavun, eş hükümdar ya da eşinin arkasındaki esas akıl olarak tahtta söz sahibi olmuş, diplomatik ilişkiler kurmuş veya tanrıça olarak tapınım görmüş ve yüceltilmiştir. Bu kadınlardan en çok bilinenleri Hatşepsut ve Nefertiti'dir. Fakat gölgelerden gün yüzüne çıkması ve daha çok üzerinde durulması gereken başka kraliçeler de vardır. Bu tez çalışması kapsamında XVIII. Hanedanlık'ın Hatşepsut ve Nefertiti gibi oldukça tanınan kraliçelerinin yanı sıra, daha az bilinen ama oldukça önem arz eden kraliçelerinin hayatları ve Eski Mısır tarihindeki önemleri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
31 dynasties ruled in Ancient Egypt. One of these dynasties in particular stands out with its many pioneering achievements. The dynasty in mentioned is the XVIIIth Dynasty. The XVIIIth Dynasty attracts attention with its aspects such as ending the rule of the Hyksos and bringing an end to the reign of foreign kings of Ancient Egypt, terminating the Second Intermediate Period by uniting Lower and Upper Egypt and initiating the New Kingdom Period, being the golden age of Ancient Egypt, the presence of female pharaohs such as Hatshepsut and Nefertiti, and the transition to monotheistic religion for the first time in Ancient Egypt. From the beginning to the end of the XVIIIth Dynasty, many powerful women held the throne as regents, pharaohs, co-rulers or the mastermind behind their husbands, established diplomatic relations, or were worshipped and glorified as goddesses. The best known of these women are Hatshepsut and Nefertiti. However, there are other queens who should come out of the shadows and be emphasized more. This thesis focuses on the lives of the well-known queens of the XVIIIth Dynasty, such as Hatshepsut and Nefertiti, as well as lesser-known but highly important queens and their importance in the history of Ancient Egypt.