Türkiye'de vergi aflarının vergi yükü, gelirleri ve tahsilat oranları üzerindeki etkisinin analizi
Analysis of the effects of tax amnesty on tax burden, revenues and collection rates in Turkey
  1. Tez No: 896993
  2. Yazar: FİLİZ TÜRKER TAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILDIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma, vergi affı uygulamalarının ekonomik etkilerini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, Türkiye'de çıkarılan vergi affı kanunlarının uygulanması sonucu ekonomide istenilen yönde ve düzeyde fayda sağlanıp sağlanmadığı araştırılmıştır. Türkiye'de uygulamaya konulan vergi aflarının ekonomik etkilerini incelemek amacıyla 1980-2022 yılları arasını kapsayan veriler kullanılarak ARDL sınır testi analizi gerçekleştirilmiştir. Analiz için üç model oluşturulmuş, vergi aflarının; ilk modelde vergi gelirlerine, ikinci modelde tahsilat oranlarına ve üçüncü modelde vergi yüküne etkisi incelenmiştir. Bu kapsamda, uzun dönemde vergi aflarının, vergi gelirleri ile vergi yükü üzerinde negatif ve istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi olduğu görülmüştür. Vergi afları ile vergi tahsilatı arasında ise istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmadığı tespit edilmiştir. Kısa dönemde ise vergi afları ile vergi gelirleri arasında istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yönlü bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Vergi afları ile ilgili literatürde yer alan çalışmaların daha çok mükellefler üzerinde oluşturduğu etki ve olumlu/olumsuz değerlendirme çalışmaları şeklinde olduğu, ekonomik etkileri üzerine yapılan çalışmaların daha az olduğu görülmüştür. Çalışmamızda elde edilen sonuçların, literatürde var olan bulgularla genel olarak benzerlik gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the economic effects of tax amnesty practices. The study investigates whether the implementation of tax amnesty laws enacted in Turkey has provided the desired level and direction of benefits in the economy. In order to examine the economic effects of tax amnesties implemented in Turkey, an ARDL bounds test analysis was conducted using data covering the period from 1980 to 2022. Three models were created for the analysis, examining the impact of tax amnesties on tax revenues in the first model, on collection rates in the second model, and on tax burden in the third model. In this context, it was observed that, in the long term, tax amnesties have a negative and statistically significant effect on tax revenues and tax burden. It was determined that there is no statistically significant relationship between tax amnesties and tax collection. In the short term, a statistically significant and positive relationship was found between tax amnesties and tax revenues. It has been observed that the studies in the literature on tax amnesties mostly focus on the impact on taxpayers and their positive/negative evaluations, while studies on their economic effects are less common. It has been concluded that the results obtained in our study generally resemble the findings existing in the literature.