Sınıf öğretmenlerinin sosyal bilgiler dersi öğretiminde karşılaştıkları sorunların incelenmesi: Kastamonu örneği
Survey of the problems encountered by clasroom teacher in the teaching of social studies courses: The case of Kastamonu
  1. Tez No: 896992
  2. Yazar: NECATİ BİNİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGİN ÜNAL İBRET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Sınıf öğretmenleri eğitimin ilk basamağı durumunda olan okullarımızda, eğitim sürecinin sağlam temellerini oluşturan öğretmenlerdir. Be nedenle, sınıf öğretmenlerinin eğitimin birinci basamağında çocukların ait olduğu topluma faydalı ve yararlı bir birey olmalarında etkin rolü bulunmaktadır. Sosyal bilgiler dersi de öğrencilerin ait oldukları topluma karşı sorumlu ve yararlı bireyler olmalarında en etkin dersler arasındadır. Araştırmada sınıf öğretmenlerinin sosyal bilgiler dersi öğretimi sırasında karşılaştıkları sorunlar incelenmiştir. Bu araştırma ile sınıf öğretmenlerinin sosyal bilgiler dersi öğretiminde daha etkin olmalarına ve karşılaştıkları sorunlara yönelik çözümler getirilmeye çalışılmıştır. Bunun için araştırmada Kastamonu il merkezinde bulunan 6 okuldaki 28 sınıf öğretmenlerinin görüşlerine başvurulmuştur. Araştırma öğretmen görüşlerine dayalı olarak yapıldığı için nitel bir araştırma modeli seçilmiş ve veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış mülakat formu kullanılmıştır. Bu form danışmanın gözetiminde ve katkıları ile uzman görüşleri alınarak araştırmacı tarafından hazırlanmıştır. Araştırmada sınıf öğretmenleri ile yapılan görüşmelerde araştırmacı tarafından tek soru sorulmuş ve soruya verilen cevaplar sonucunda elde edilen bilgiler içerik analizi ile çözümlenerek genel eğilimler ve benzerliklerine göre yorumlanmıştır. Bu araştırmada sınıf öğretmenlerinin sosyal bilgiler dersi öğretiminde karşılaştıkları sorunlar beş alt basamakta incelenmiştir. Bunlar, sınıf öğretmenlerinin görüşlerine göre okul idaresinin kişisel tutumu, öğretmenlerin farklılıkları, öğrenci seviyesi, veli yaklaşımları ve öğrenme ortamı ile karşılaşılan sorunlar olarak saptanmıştır. Bunların yanı sıra ekonomik koşullarda materyal temininde ve gezi-gözlem yapmak istenildiğinde karşılarına çıkan bir sorun olarak gözükmektedir. Araştırmadan elde edilen diğer bulgulara göre sosyal bilgiler dersinde soyut kavramlarının fazlalığı, haftada 3 saat olması ve ders kitaplarının yetersizliği de müfredatın yetiştirilememesine yol açmakta ve öğrencilerin derslerde başarısız olunmasına sebep olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Classroom teachers are the teachers who form the solid foundations of the education process in our schools, which are the first step of education. For this reason, classroom teachers, at the first stage of education, have an active role in helping children become useful and beneficial in their future. Social studies course is also a field of study for us to raise our students as responsible and useful individuals towards society. In this research, the problems encountered by our classroom teachers while teaching social studies course were examined. With our research, we tried to help our classroom teachers, even if only in a small way. To conduct this analysis, the opinions of 28 classroom teachers in 6 schools in the 2023 – 2024 academic year in Kastamonu city center were consulted. Since this research was examined based on teacher opinions, a qualitative research model was chosen. In our research, a semi-structured interview form was used as a data collection tool. This form was prepared by the researcher under the supervision and contributions of the consultant. Our classroom teachers were asked a single question by the researcher during the interviews. The results obtained as a result of the research were analyzed by content analysis and interpreted according to general trends and similarities. In this research, the problems encountered by classroom teachers in teaching social studies course were examined in five sub-steps. The main problems encountered were the personal attitude of the school administration, differences of teachers, student level, parent approaches and the learning environment. Economy seems to be a problem they encounter when it comes to obtaining materials and when traveling and observing. It was concluded that the excess of abstract concepts in the social studies course, its duration of 3 hours a week, and the inadequacy of textbooks were insufficient in keeping up with the curriculum and caused students to fail the courses.