Vergi Hukukunda matrah artırımı ve sonuçları
Base increase and its results in Tax Law
  1. Tez No: 897033
  2. Yazar: ARİF TUYMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEM ATEŞAĞAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mali Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu çalışmada ilki 2801 sayılı Kanun ile 1983 yılında sonuncusu 7440 sayılı Kanun ile 2022 yılında olmak üzere 8 defa uygulama alanı bulan matrah artırımı incelenmiştir. Matrah artırımı, vergi affı olarak nitelendirilen kanunlarda düzenlenmesi sebebiyle vergi affı kavramının içinde adeta kaybolmuş, kendine has özellik ve şartları vergi hukuku zemininde gerektiği kadar irdelenmemiştir. Bu kapsamda birinci bölümde matrah artırımının teorik altyapısını oluşturan temel kavramlara odaklanılarak uygulamanın tanımı yapılmıştır. Vergi hukukundaki benzer kurumlar ile karşılaştırılarak hukuki niteliği tespit edildikten sonra vergi hukukunun anayasal temelleri kapsamında değerlendirilmiştir. İkinci bölümde matrah artırımı uygulaması ve şartları ile bu şartlarda yaşanan dönüşüm vergi hukukunun temel konuları çerçevesinde ortaya konulmuştur. Nihayetinde üçüncü bölümde matrah artırımının vergi hukukundaki sonuçları değerlendirilmiştir
Özet (Çeviri)
This study examines the tax base increase, which has been implemented 8 times, the first of which was in 1983 with Law No. 2801 and the last of which was in 2022 with Law No. 7440. The tax base increase has been almost lost in the concept of tax amnesty due to the fact that it is regulated in the laws characterized as tax amnesty, and its specific features and conditions have not been examined as much as necessary on the ground of tax law. In this context, the first section defines the practice by focusing on the basic concepts that constitute the theoretical background of the tax base increase. After determining its legal nature by comparing it with similar institutions in tax law, it is evaluated within the scope of the constitutional foundations of tax law. In the second part, the application and conditions of the tax base increase and the transformation of these conditions are presented within the framework of the basic issues of tax law. Finally, in the third part, the consequences of the tax base increase in tax law are evaluated.