Dijital platformlarda kullanıcı motivasyonu: Netflix örneği
User motivation on digital platforms: Netflix example
  1. Tez No: 897041
  2. Yazar: RABİA NUR ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDAN ÖZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Fotoğraf ve Video Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Teknolojinin gelişimiyle birlikte internet ve bilgisayar teknolojilerinin ön planda olduğu bir toplum ortaya çıkmıştır. Sayısal teknolojilerin televizyon yayıncılığında kullanılmaya başlaması bireylere yeni imkanlar tanımıştır. Dijital yayıncılık teknoloji ve araçları (OTT, Web TV, Mobil TV) kullanımı izleyiciler için zaman ve mekan sınırını ortadan kaldırmış ve izleyicinin belirlenen yayın akışının dışına çıkmasına olanak sağlamıştır. Bu imkanlar sayesinde artık bireyler özgürce içerik seçmeye başlamıştır. Tüm bu gelişmeler sonucunda medya üreticileri yeni bir ortam geliştirmiştir. Bunun sonucunda ortaya dijital platformlar çıkmıştır. Dijital platformlar özellikle 31 Aralık 2019'da Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan SARS-CoV-2 virüsü kısaca Covid19 salgınından sonra uygulanan sokağa çıkma yasakları sonucunda sinema salonlarının kapatılması izleyicinin yeni bir ortam arayışına girmesine neden olmuştur ve dijital platform üyelikleri artmaya başlamıştır. Abonelik sistemi gerektiren dijital platform kullanıcısının hangi motivasyonlarla nerede ve neden izleme tercihinde bulunduğu, bu eylemin sonucunda nasıl bir doyum elde ettiği araştırmanın sorunsalıdır. Bu bağlamda çalışma, Kullanımlar ve Doyumlar yaklaşımına dayandırılmaktadır. Türkiye'deki dijital platformlar içinden Netflix kullanıcısının motivasyonel yönelimlerine odaklanılmıştır. Çalışma evrenini dijital platformlar, örneklemini ise Netflix kullanıcıları oluşturmaktadır. Çalışmanın verileri, araştırmacı tarafından kapsamlı bir alanyazım incelemesi yapıldıktan sonra toplanmıştır. Veri toplama süreci, iki ana bölüm içeren online anket aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. İlk bölüm, katılımcıların 5 farklı demografik özelliğini belirlemeye yönelik sorular ve platform kullanımı ile ilgili 11 soru içerirken, ikinci bölüm ise Kullanımlar ve Doyumlar Yaklaşımına dayalı 20 adet 5'li Likert tipi soru ile,“Netflix'in olumlu ve olumsuz yönleri”,“Netflix kullanırken hangi doyumlara ulaşıldığı”ve“Netflix'te yayımlanan programların sağladığı motivasyonlar”ı belirlemeye yönelik 2 adet açık uçlu sorudan oluşmaktadır. Bu sorular, katılımcıların Netflix kullanım alışkanlıklarını, platformdan aldıkları doyumu ve bu deneyimin bireysel tatmin düzeylerine olan etkilerini ölçerek ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
With the development of technology, a society in which the internet and computer technologies are at the forefront has emerged. The use of digital technologies in television broadcasting has opened up new opportunities for individuals. The use of digital broadcasting technologies and tools (OTT, Web TV, Mobile TV) has eliminated the time and space limits for viewers and allowed the viewer to go beyond the determined broadcast flow. Thanks to these opportunities, individuals have now begun to choose content freely. As a result of all these developments, media producers have developed a new environment. As a result, digital platforms have emerged. Digital platforms, especially the closure of movie theaters as a result of the curfews imposed after the SARS-CoV-2 virus, in short, the Covid19 epidemic, which emerged in Wuhan, China on December 31, 2019, caused the audience to search for a new environment, and digital platform memberships began to increase. The problem of the research is the motivations of the digital platform user, which requires a subscription system, where and why she chooses to watch, and what kind of satisfaction she gets as a result of this action. In this context, the study is based on the Uses and Gratifications approach. It focused on the motivational tendencies of Netflix users among the digital platforms in Turkey. The study population consists of digital platforms and the sample consists of Netflix users. The data of the study was collected by the researcher after a comprehensive literature review. The data collection process was carried out through an online survey containing two main parts. While the first part includes questions to determine 5 different demographic characteristics of the participants and 11 questions about platform usage, the second part consists of 20 5-point Likert type questions based on the Uses and Gratifications Approach, such as“Positive and negative aspects of Netflix”,“Netflix”. It consists of 2 open-ended questions to determine“what satisfactions are achieved while using it”and“motivations provided by the programs broadcast on Netflix”. These questions measured the participants' Netflix usage habits, their satisfaction with the platform, and the effects of this experience on their individual satisfaction levels.