İnternet ortamında haksız rekabet halleri ve erişimin engellenmesi
Unfair competition on the internet and blocking access
  1. Tez No: 897040
  2. Yazar: AYŞE SENANUR AYGÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT AKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Teknolojinin gelişmesi ve internetin günlük hayatın bir parçası haline gelmesiyle birlikte, ticaret de elektronik ortama taşınmıştır. Böylelikle bilgi edinmek ve açıklamalarda bulunmak kolaylaşmış, aynı zamanda internet ortamının ticarete elverişliliği sayesinde yeni bir rekabet ortamı olarak küresel bir pazar oluşmuştur. Ancak, yaşanan bu gelişmeler internet ortamında uyuşmazlıkları ve haksız rekabet hallerini de meydana getirmiştir. İnternet ortamında meydana gelen başlıca haksız rekabet halleri link verilerek ya da çerçeveleme yöntemi, reklam bandı, pop up reklam, anahtar kelime, yönlendirici kod, internet alan adı, web siteleri, sosyal medya kullanılarak gerçekleştirilen hallerdir. Bu haller sınırlı sayıda olmayıp türleri her geçen gün arttığı gibi, kendi içinde de çeşitlenmektedir. İnternet ortamının kendine özgü yapısı, bu alandaki haksız rekabet hallerine ilişkin olarak kendine özgü yaptırımların öngörülmesi ihtiyacını doğmuştur. Bu çerçevede internet ortamındaki hukuka aykırılıklar bakımından erişimin engellenmesi kararı verilmeye başlanmıştır. Ancak erişimin engellenmesi kararının temel hak ve özgürlüklere müdahale eden yapısı sebebiyle hukuka uygun olması için hakkın özüne dokunmamalı, demokratik toplumun gereklerine uygun ve ölçülü olmalı, karar ile sağlanması beklenen yarar ve verilmesi ihtimal dahilinde bulunan zarar arasında makul bir oran bulunmalıdır. Haksız rekabetin söz konusu olması halinde, haksız rekabetin tespiti, men'i, eski hale iadesi veya tazminat davaları açılabilecektir. İnternet ortamındaki ihlallere yönelik olarak açılacak tespit, men ve eski hale iade davaları bakımından asli sorumlu olan haksız rekabet eyleminin failinin yanında, kusuru bulunmasa dahi, teknik aracılık eden hizmet sağlayıcının da sorumluluğu söz konusu olabilecektir.
Özet (Çeviri)
With the advancement of technology and the integration of the internet into daily life, commerce has also transitioned into the electronic environment. Due to the suitability of the internet environment for commerce, a global market has emerged as a new competitive arena. However, these developments have also given rise to disputes and instances of unfair competition within the internet environment. The primary instances of unfair competition that occur in the internet environment include methods such as hyperlinking, framing; banner, pop-up, keyword advertising, metatags, domain names, websites and social media. These instances are not limited in number, their types are increasing day by day and diversifying within themselves. The unique structure of the internet environment has necessitated the provision of unique sanctions concerning instances of unfair competition in this field. In this context, decisions to block access regarding unlawful acts in the internet environment have begun to be issued. However, due to the nature of access blocking decisions, which interfere with fundamental rights and freedoms, they must comply with the law by not infringing on the essence of the right, being suitable for the requirements of a democratic society, and being proportional, with a reasonable balance between the expected benefit of the decision and the potential harm. In the event of unfair competition, lawsuits for the determination, prevention, or restitution of the unfair competition, or claims for damages may be filed. Concerning violations in the internet environment, in addition to the primary liability of the perpetrator of the unfair competition act, the service provider acting as a technical intermediary may also be held liable, even if there is no fault on their part.