Koronavirüs pandemi sürecinde idarenin sağlık hizmetlerinden kaynaklanan sorumluluğu ve yargı dışı çözüm yolları
The responsibility of the administration arising from healthcare services and non-judicial solutions during the coronavirus pandemic period
  1. Tez No: 897051
  2. Yazar: ZEYNEP ŞEKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYNUR HASOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Yakın zamanda meydana gelen koronavirüs pandemisi beraberinde birçok tartışmayı da getirmiştir. Bu çalışmada, ileride meydana gelmesi kaçınılmaz olan pandemilerde, hukuksal sürece ışık tutması ümidiyle idarenin koronavirüs pandemi sürecindeki sağlık hizmetleri değerlendirilmiştir. Bunun için öncelikle idarenin genel olarak sorumluluğundan ve idarenin sağlık hizmetlerinden kaynaklanan sorumluluğundan bahsedilmiştir. Daha sonra ise koronavirüs pandemi sürecinde idarenin sağlık hizmetleri yabancı ülkelerden örnekler ile karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Devletin sağlık hizmetlerinden doğan sorumluluğunun yanında bu hizmetlerden kaynaklanan uyuşmazlıkların çözümünde de sorumluluğu bulunmaktadır. Yirminci yüzyılın son çeyreğinde yargı sisteminin karşılaştığı ciddi krizler, devletin bu sorumluluğunu yerine getirmesine engel olmaktadır. AİHM, bu krizlerden biri olan Covid-19 pandemisinin devleti, uzun süren yargılamalar konusundaki sorumluluğundan kurtarabileceğine ikna olmamıştır. Bu nedenle çalışmamızda, idarenin pandemi dönemindeki sağlık hizmetlerinden kaynaklanan sorumluluğunun yanında yargı dışı çözüm yolları da incelenmiştir. İdarenin taraf olduğu adli uyuşmazlıklar ile idari uyuşmazlıklardaki yargı dışı çözüm yolları ikiye ayrılarak değerlendirilmiştir. Daha sonra ise idarenin sağlık hizmetlerine ilişkin yargı dışı çözüm yollarından bahsedilmiştir. Yabancı hukukta sağlık hizmetlerine özel uygulama alanı geniş olan ombudsmanlık kurumu ile ülkemizdeki sağlık hizmetlerine ilişkin ombudsmanlık kararları üzerinde durulmuştur. Daha sonra da koronavirüs pandemi sürecinde yargı dışı çözüm yollarına ve bu yolların idarenin sağlık hizmetleri üzerindeki etkilerine yer verilmiştir. Aynı zamanda ombudsmanlık tarafından çıkarılan Türkiye'nin Koronavirüs Hastalığı ile Mücadelesi Özel Raporu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The recent coronavirus pandemic has caused many discussions to arise. In this study, the administration's healthcare services during the coronavirus pandemic, which are expected to shed light on the legal process in the inevitable future pandemics, were evaluated. In this evaluation, first of all, the general responsibility of the administration and then the responsibility of the administration arising from health services were mentioned. Later, the administration's health services during the coronavirus pandemic were examined comparatively with examples from foreign countries. In addition to the responsibility of the state arising from health services, it also has a responsibility in resolving disputes arising from such services. In the last quarter of the twentieth century, the serious crises faced by the judicial system prevented the state from fulfilling this responsibility. The ECHR was not convinced that the Covid-19 pandemic, which is one of these crises, could relieve the state of its responsibility regarding long-term trials. For this reason, in our study, in addition to the administration's responsibility arising from health services during the pandemic period, non-judicial solutions were also examined. In addition, the ombudsman institution, which has a wide scope of application specific to health services in foreign law, and the ombudsman decisions regarding health services in our country were emphasized. The non-judicial solutions during the coronavirus pandemic and the effects of these solutions methods on the administration's health services were also included in this study. Later, the Special Report on Turkey's Fight Against the Coronavirus Disease issued by the ombudsman was examined.