Gelişmekte olan ülkeler kapsamında insanlı uzay görev yol haritası analizi
Analysi̇s of the manned space mi̇ssi̇on roadmap wi̇thi̇n the scope of developi̇ng countri̇es
  1. Tez No: 897053
  2. Yazar: AHLIMAN GOJAYEV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUNCAY YUNUS ERKEÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Uzay bilimi ve teknolojisinin sağladığı sınırsız erişim olanakları sayesinde insanlığın gelişimi dünyayla sınırlı kalmıyor, gelişen uzay teknolojisi çeşitli araştırma ve keşifler yapmayı mümkün kılıyor. Aynı zamanda uluslararası arenada söz sahibi olan birçok gelişmiş ülke, uzay kapasitelerini yileştirmek için araştırma, yatırım ve işbirliği yapmaktadır. Bu bağlamda, milli uzay programları olmayanlar onları yaratmaya çalışırken, sahip olanlar onları geliştirmeye çalışmaktadır. Uzay bilimi ve teknolojisinin faydalarının farkında olan ülkeler, uzay faaliyetlerine özel önem vermektedir. Ancak uzay faaliyetlerinin daha planlı bir şekilde ve belirli amaçlar için gerçekleştirilebilmesi için uzay yol haritasının belirlenmesi gerekmektedir. Tez çalışmamda, kullanım alanı her geçen gün genişleyen uzayın, uzayda söz sahibi ülkelerin olanaklarının ve bu ülkelerin bu alandaki mevcut faaliyet ve politikalarının araştırılması ve analizi yapılmıştır. Aynı zamanda bu ülkelerin geçmişte uzay faaliyetleri de araştırılmıştır. Özel şirketlerin de ilgilendiği bu alanda, kozmik madencilik ve gezegenlerde kolonilerin kurulması gibi büyük sonuçları olabilecek önemli fikirler ortaya atılmıştır. Uygulama alanı ve etkisi her geçen gün genişleyen uzay faaliyetin artık uluslararası ilişkilerde güç dengesini değiştirebilecek bir kavram olduğu görülmektedir. Bu yüksek lisans tezinin yazılma amacı öncelikle İnsanlı uzay görevlerinin tarihsel gelişimini göz önüne alarak gelişen teknoloji ve uzay alanında ülkelerarası mecadele incelenmiştir. Çalışmaların avantajı ve dezavantajı kıyaslanarak en olası ve uygun insanlı uzay görevleri metodları ve yol haritası önerisi incelenip ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Thanks to the unlimited access opportunities provided by space science and technology, the development of humanity is not limited to the world, the developing space technology makes it possible to conduct various research and discoveries. At the same time, many developed countries that have a say in the international arena are conducting research, investment and cooperation to expand their space capabilities. In this context, those who do not have national space programs are trying to create them, while those who have are trying to develop them. Countries that are aware of the benefits of space science and technology pay special attention to space activities. However, in order for space activities to be carried out in a more planned manner and for specific purposes, it is necessary to determine the space roadmap. In my thesis, the research and analysis of space, the use of which is expanding every day, the possibilities of the countries that have a say in space, and the current activities and policies of these countries in this field have been carried out. At the same time, the space activities of these countries have also been investigated in the past. In this area, where private companies are also interested, important ideas have been put forward that can have major consequences, such as cosmic mining and the establishment of colonies on planets. It is seen that space activity, whose application area and influence are expanding every day, is now a concept that can change the balance of power in international relations. The purpose of writing this master's thesis is primarily to examine the developing technology and international media in the field of space, taking into account the historical development of manned space missions. By comparing the advantages and disadvantages of the studies, the most possible and appropriate methods of manned space missions and the roadmap proposal were examined and revealed.