Kapalı sistem kümeslerde yetiştirilen bazı yabancı yumurtacı hibritlerin büyüme ve yumurtlama dönemi verim performanslarının karşılaştırılması
Comparison of growth and laying yield performance of some foreign layer hybrids grown in closed system poultry houses
  1. Tez No: 897097
  2. Yazar: ERTUĞRUL YAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAHYA ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Dünya genelinde ve ülkemizde yumurta üretimi her geçen gün büyüyen bir sektördür. Türkiye tavuk yetiştiriciliği alanında sektörleşmeyi başarmış ve yumurta ihracatında dünyada önde gelen ülkelerden biri olmasına rağmen henüz sağlıklı bir veri takip sistemine sahip olmaması ve işletmelerin kayıt tutma konusundaki yetersizliği sektörün en önemli problemleri arasında yer almaktadır. Yumurtacı tavuk sektöründe verim kayıtlarını tutmak, çiftlik yönetiminin etkinliğini arttırmak ve üretim süreçlerini optimize etmek için büyük önem taşımaktadır. Bu çalışma, yumurta tavuğu yetiştiriciliğinde tutulan kayıtlar ve yapılan verim kontrollerini kapsamaktadır. Hayvanların kümese girişinden itibaren elden çıkarılacakları güne kadar düzenli olarak tutulması gereken kayıtlar ve hali hazırda kümeslerde bulunması gereken kayıtlar vardır ve mevzuata göre bu kayıtlar beş yıl süre ile saklanmalıdır. Tavuklarda yumurta verimi bu kayıtlara dayanarak tavuk-kümes (Hen-haused) yumurta verimi ve tavuk-gün (Hen-day) yumurta verimi olarak ayrı ayrı hesaplanmaktadır. Yumurtacı tavuk işletmelerinde gerekli kayıtların tutulması, ekonomik, doğru, sağlıklı bir sürü yönetimi ve denetimlerin yasal çerçevede yapılabilmesi açısından oldukça önemlidir. Kayıt tutma, yumurta verim ve kalite kontrollerinin yapılması işletme açısından önemli iken; yumurtanın kalitesi ve fiyatı da tüketici açısından oldukça önem arz etmektedir. Üretim aşamasında düzenli tutulan kayıtlar ve yapılan verim kontrolleri ile standartları sağlayan yumurtaların pazardaki yerini alması hem tüketiciyi hem üreticiyi dolayısıyla ülke ekonomisini olumlu yönde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Egg production is a growing industry both globally and in our country. Although Turkey has succeeded in industrializing poultry farming and is one of the leading countries in egg exports worldwide, the lack of a reliable data tracking system and the insufficiency of record-keeping by businesses are among the most significant problems of the sector. Keeping performance records in the egg-laying hen industry is of great importance for enhancing farm management efficiency and optimizing production processes. This study covers the records kept and performance controls conducted in egg-laying hen farming. There are records that must be kept regularly from the time the animals enter the coop until the day they are disposed of, as well as records that must currently be present in the coops. According to regulations, these records must be retained for five years. Egg production in chickens is calculated separately as hen-housed egg production and hen-day egg production based on these records. Maintaining the necessary records in egg-laying hen operations is crucial for economic, accurate, and healthy flock management and for conducting inspections within the legal framework. While keeping records and conducting checks on egg production and quality are important for the operation, the quality and price of eggs are also crucial for consumers. With regular record-keeping during the production stage and efficiency checks ensuring compliance with standards, eggs that meet these criteria take their place in the market, positively impacting both consumers and producers, and consequently, the country's economy.