Hiperbarik oksijen tedavisi uygulanan karbonmonoksit zehirlenmesi vakalarında gecikmiş nörolojik sekel gelişimine etki eden prognostik faktörler
Prognostic factors affecting the development of delayed neurological sequelae in cases of carbon monoxide poisoning treated with hyperbaric oxygen therapy
- Tez No: 897098
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAYLAN ZAMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Deniz ve Sualtı Hekimliği, Marine and Underwater Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Bu çalışmada Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp Anabilim Dalı tarafından hiperbarik oksijen tedavisi uygulanan karbonmonoksit zehirlenme vakalarında gecikmiş nörolojik sekel gelişimine neden olabilecek olası prognostik faktörleri araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma prospektif randomize kontrollü bir klinik çalışmadır. Çalışmamızda; kliniğimizde tedaviye alınan 16-65 yaş arası karbonmonoksit zehirlenme vakalarına, 1. Seans hiperbarik oksijen tedavisi sonrasında Nörolojik Muayene, Montreal Bilişsel Değerlendirme (MoCA), Beck Depresyon Ölçeği ve Hamilton Anksiyete Değerlendirme Ölçeği uygulanmıştır. Devamında ise vakalar 6. ay kontrollerine çağırılmıştır. Kontrol muayenelerinde vakalara Nörolojik Muayene, Montreal Bilişsel Değerlendirme (MoCA), Beck Depresyon Ölçeği ve Hamilton Anksiyete Değerlendirme Ölçeği uygulanarak tüm bu veriler korunmuştur. Olası prognostik faktörler; hiperbarik oksijen tedavisine gecikme süresi, yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, karboksihemoglobin düzeyi, başlangıç nörolojik muayenesi, karbonmonoksite maruziyet süresi, hiperbarik oksijen tedavisi seans sayısı olarak değerlendirilerek subgrup analizleri yapılmıştır. Bulgular: Çalışmada kapsamında, kliniğimize karbonmonoksit zehirlenmesi tanısı alıp müracaat eden 119 (yüz on dokuz) hasta değerlendirilmiştir. Bu hastalardan 90 (doksan) tanesine kliniğimizde hiperbarik oksijen tedavisi uygulanmış olup, hiperbarik oksijen tedavisi uygulananlardan çalışmaya katılma kriterlerinin karşılayan 22 (yirmi iki) tanesi çalışmamıza dahil edilmiştir. Bu hastaların kontrol muayenelerinde, 1(bir) hastada gecikmiş nörolojik sekel geliştiği bulunmuştur. Sonuç: Çalışmada, karbonmonoksit zehirlenmesi tanısı ile Hiperbarik Oksijen Tedavisi ile tedavi edilen bir hastada, zehirlenmeden 2 (iki) ay sonra unutkanlık yakınması başlamış olup bu durum ilerleyerek gündelik faaliyetlerini aksatacak seviyeye ulaşmıştır. Yapılan değerlendirmede gecikmiş nörolojik sekel geliştiği bulunmuştur. Çalışmamızda hiperbarik oksijen tedavisi alan karbonmonoksit zehirlenmesi vakalarında geç sekel gelişiminin %4,54 olduğu görülmüştür. Daha geniş hasta sayılarını içeren çalışmaların, prognostik faktörlerin belirlenebilmesinde faydalı olabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to investigate the potential prognostic factors that may cause the development of Delayed Neurological Sequelae in cases of carbon monoxide poisoning treated with hyperbaric oxygen therapy by the Department of Underwater Medicine and Hyperbaric Medicine at Gülhane Training and Research Hospital. Materials and Methods: This study is a prospective randomized controlled clinical trial. In our study, patients aged 16-65 years with carbon monoxide poisoning treated in our clinic were administered Neurological Examination, Montreal Cognitive Assessment (MoCA), Beck Depression Inventory, and Hamilton Anxiety Rating Scale after the first session of hyperbaric oxygen therapy. Subsequently, the patients were called for their 6-month follow-up. During the follow-up examinations, Neurological Examination, Montreal Cognitive Assessment (MoCA), Beck Depression Inventory, and Hamilton Anxiety Rating Scale were administered, and all these data were preserved. Potential prognostic factors were evaluated as the delay time to hyperbaric oxygen therapy, age, gender, education level, carboxyhemoglobin level, initial neurological examination, duration of carbon monoxide exposure, and the number of hyperbaric oxygen therapy sessions, and subgroup analyses were performed. Results: Within the scope of the study, 119 patients who were diagnosed with carbon monoxide poisoning and applied to our clinic were evaluated. Hyperbaric Oxygen Therapy was administered to 90 of these patients in our clinic, and 22 of those who met the criteria for participation were included in our study. In the follow-up examinations of these patients, Delayed Neurological Sequelae were found to have developed in one patient. Conclusion: In the study, one patient treated with Hyperbaric Oxygen Therapy for carbon monoxide poisoning started to experience forgetfulness complaints two months after the poisoning, which progressed to a level that affected daily activities. It was found that Delayed Neurological Sequelae had developed. In our study, the rate of late sequelae development in cases of carbon monoxide poisoning treated with hyperbaric oxygen therapy was found to be 4.54%. We believe that studies with larger patient numbers could be beneficial in determining prognostic factors.