Ege Bölgesinde yaşanan cinsel saldırı olaylarına ait faillerde genetik benzerlikler
Genetic similarities of sexual assault offenders in the Aegean Region
  1. Tez No: 897100
  2. Yazar: CANSEV BAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AFİG BERDELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Ege Bölgesi Türkiye'nin yedi coğrafi bölgesinden biridir. Bu bölgede ki suç yoğunluğu her geçen yıl artış göstermektedir. Suç olgusu, daha önce yürütülen popülasyon çalışmalarında ön plana çıkarılmadığı gözlemlenmiş ve bu çalışma ile farklı bir bakış açısı kazandırılmak istenmiştir. Ege Bölgesinde yaşanan cinsel saldırı suçunun faillerinden oluşan bir çalışma grubu oluşturulmuş ve GlobalFiler ticari STR kiti ile 22 STR (Short Tandem Repeat) lokuslarında ki allel frekanslarının dağılımı hesaplanmıştır. Elde edilen veriler hem ulusal hem de uluslararası çalışmalar ile mukayese edilmiştir. Sonuç olarak bazı STR bölgelerinde anlamlı farklılıklar gözlemlenmiş olsa da çalışma grubunun küçük ve lokal bir bölge içerisinde yapılmış olması genetik benzerlik hususunda kesin bir yargıya ulaştırmamıştır. Ama ileride yapılacak benzer çalışmalara örnek olacağı ve fayda sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The Aegean Region is one of Turkey's seven geographical regions. The crime intensity in this region has been increasing year by year. It has been observed that the fact of crime has not been highlighted in previous population based studies and therefore this study aims to provide a different perspective on this matter. In this work a study group consisting of perpetrators of sexual assault incidents in the Aegean Region was formed, and the distribution of allele frequencies at 22 Short Tandem Repeat (STR) loci was calculated by using the GlobalFiler commercial STR kit. The obtained data were compared with both national and international studies. In conclusion, significant differences were observed in some STR regions, but the study group's small and local scope did not lead to a definitive conclusion regarding genetic similarity. It is thought that this study will be useful and set an example for similar studies to be conducted in the same field.