Psöriatik artrit tedavisinde hastaların ilaç uyumu ve ilaç uyumuna etki eden faktörlerin incelenmesi
Evaluation of medication adherence and treatment belief in systemic therapy in patients with psoriatic arthritis
- Tez No: 897116
- Danışmanlar: PROF. DİLEK SOLMAZ AKGÖL, DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Bu çalışmada psöriatik artrit (PsA) hastalarındaki ilaç uyumu ve inancı anketlerle değerlendirmeyi ve ilişkili olabileceği faktörleri gözden geçirmeyi amaçladık. Uyum ile ilişkili olabilecek faktörler gözden geçirilerek öngördürücü olabilecek etkenlerin belirlenmesi de planlanmaktadır. Yöntem: Çalışmaya İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi Romatoloji Kliniği'nde takip edilen ve Psöriatrik Artrit Sınıflandırma Kriterlerine (CASPAR) göre PsA olarak sınıflandırılan 204 hasta dahil edildi. Kontrol grubu olarak ise 2010 ACR sınıflandırma kriterlerine göre sınıflandırılan 52 Romatoid artrit (RA) hastası ele alındı. Tüm hastaların demografik ve klinik özelliklerinin yanı sıra kullanmış oldukları güncel tedavileri standart bir form aracılığı ile toplandı. Aktivite ve yaşam kaliteleri komposit indeksler ile değerlendirildi. İlaç uyumunu değerlendirmek için kullanılan Kısa İlaç Anketi (KİA), Romatoloji ilaç uyum anketi (CQR-T) ve 5 sorudan oluşan kısa formu CQR-5 anketleri kullanıldı. İnancı değerlendirmek için ise 18 sorudan oluşan ilaçlar hakkındaki inançlar anketi (BMQ) uygulanmıştır. Bulgular: PsA ve RA grubunun yaş [52.9 (11.5) vs 55.9 (9.8)] ve cinsiyet (kadın cinsiyet %70.6 vs %82.7) dağılımları benzer olarak bulundu. Eğitim durumu, sigara kullanımı, medeni durum ve çalışma durumları gruplar arasında farklılık göstermekteydi. PsA hastaları RA hastalarına göre daha kısa hastalık süresine sahiplerdi [11 (9.2) vs 12.9 (10.9), p:0.018]. PsA' da daha fazla sayıda hassas eklem saptanırken [5.5 (9.7) vs 2.3 (4.7), p:0.007] şiş eklem sayıları benzer olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to evaluate medication adherence and belief in psoriatic arthritis (PsA) patients using questionnaires and review the factors that may be associated with it. We also planned to determine the predictive factors by examining adherence-related factors. Methods: The study included 204 patients who were followed up at the Izmir Kâtip Çelebi University Faculty of Medicine Rheumatology Clinic and classified as PsA according to the Classification Criteria for Psoriatic Arthritis (CASPAR). The control group consisted of 52 patients with rheumatoid arthritis (RA) who were classified according to the 2010 ACR classification criteria. Demographic and clinical characteristics of all patients, as well as current treatments used, were collected using a standard form. Activity and quality of life were assessed using composite indices. Brief Medication Questionnaire (CQQ), Rheumatology Medication Compliance Questionnaire (CQR-T) and 5-question short form CQR-5 questionnaires were used to assess medication adherence. Beliefs about Medicines Questionnaire (BMQ), which consisted of 18 questions, was applied to evaluate belief. Results: Age [52.9 (11.5) vs 55.9 (9.8)] and gender (female sex 70.6% vs 82.7%) distributions were found to be similar in both PsA and RA groups. The groups differed in education, smoking, marital, and employment status. PsA patients had shorter disease duration compared to RA patients [11 (9.2) vs 12.9 (10.9), p:0.018]. While more tender joints were detected in PsA [5.5 (9.7) vs 2.3 (4.7), p:0.007], the number of swollen joints was evaluated as similar. The DAS28-CRP value calculated for disease activity was also higher in the PsA group [3.1 (1.3) vs 2.5 (1.0), p:0.007]. No difference was found between the two patient groups regarding the number and distribution of co-morbidities.