Uzaktan algılama ve coğrafi bilgi sistemi yöntemleriyle arazi örtüsü/kullanımı değişiminin analizi: Kayseri ili örneği
Analysis of land cover/use change utilizing remote sensing and geographical informations system methods: A case study of Kayseri
  1. Tez No: 364115
  2. Yazar: DENİZ CALDA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERYA MAKTAV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Jeodezi ve Fotogrametri, Şehircilik ve Bölge Planlama, Astronomy and Space Sciences, Geodesy and Photogrammetry, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hava Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Havacılık ve Uzay Teknolojileri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uçak ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
İç Anadolu Bölgesi'nin Ankara'dan sonraki en gelişmiş ili olan Kayseri, 1988 yılında büyükşehir statüsünü almıştır. 1989 yılında bu bölgeye teşvik sistemi içerisinde ?İkinci Derecede Kalkınmada Öncelikli Yöre? statüsü verilmesi Kayseri'de büyük işletme sayısının çoğalmasına ve nüfusun da buna paralel olarak artmasına neden olmuştur. Bu tez çalışmasının amacı da, bu tarihlerden itibaren artan nüfusla birlikte arazi örtüsü/kullanımı değişiminin incelenmesi ve analizidir. Ayrıca 2005 yılında işletmeye açılan Yamula Barajı'nın neden olduğu değişimlerin incelenmesi de bu çalışmanın amacını kapsamaktadır.Tez çalışmasında 1987 tarihli LANDSAT TM ve 2009 tarihli LANDSAT ETM+ görüntüleri kullanılmıştır. Yardımcı veri olarak da 1980 tarihli LANDSAT MMS, 1985, 2000 ve 2005 tarihli LANDSAT TM, 2002 ve 2008 tarihli LANDSAT ETM+ ile 2007 ve 2008 tarihli IKONOS görüntüleri temin edilmiştir. Bu veriler ortofotolar, hava fotoğrafları, yersel veriler ve GPS noktaları ile desteklenmiştir. Kontrollü ve kontrolsüz sınıflandırma yöntemleri kullanılmış ve uygun olan seçilip üzerinde karşılaştırma ve değişim analizleri yapılmıştır. Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) uygulamalarıyla da arazi kullanım haritaları ve bölgenin 3 boyutlu dijital arazi modeli oluşturulmuştur. Elde edilen görsel ve istatistik verilerle geleceğe yönelik kentsel planlamalar için bir altlık hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Kayseri, the most developed city of Central Anatolia Region after Ankara, obtained metropolitan status in 1988. The fact that this region was awarded ?Priority Development Ares? in the second degree as part of the incentive system caused the number of large business enterprises to increase in Kayseri and the population to grow in parallel to this. The purpose of this thesis is the observation and analysis of land cover / use change together with the growing population from this date on. In addition, inspection of the changes caused by Yamula Dam that started operation in 2005 is also within the scope of this study.Images of LANDSAT TM dated 1987 and LANDSAT ETM+ dated 2009 were used in this thesis. In addition, images of LANDSAT MMS dated 1980, LANDSAT TM dated 1985, 2000 and 2005, LANDSAT ETM+ dated 2002 and 2008, and IKONOS dated 2007 and 2008 were obtained for supporting. These data were supported with orthophoto, aerial photographs, local information and GPS points. Controlled and uncontrolled classification methods were used and following the selection of the appropriate one, comparison and change analysis were carried out on the selected datum. Land use map and 3D digital terrain model of the region were formed by means of Geographic Information Systems (GIS) applications. A base was prepared for future urban planning with the visual and statistical data obtained.