Yüksek sıcaklığa maruz betonarme elemanlarda elastik dalga tabanlı tahribatsız muayene yöntemleriyle hasar analizi
Damage analysis of reinforced concrete elements subjected to high temperature using elastic wave based non-destructive testing methods
  1. Tez No: 897122
  2. Yazar: TOLGA ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİNEL ALVER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Betonarme elemanlarda, farklı etkiler altında oluşan hasarlar yapıların kullanım ömürlerini önemli ölçüde etkilemektedir. Meydana gelen hasarların doğru bir şekilde tespit edilmesi yapının kullanım durumuna karar vermek için çok önemli olduğu gibi, yapıyı kullanan insanların sağlığı açısından da büyük önem arz etmektedir. Yüksek sıcaklık etkisi, yapılarda hasar oluşumuna ve önemli risklere sebep olabilmektedir. Bu nedenle, yüksek sıcaklık etkisine maruz kalmış yapısal elemanların hasar durumunun tespit edilmesi ve gözlenmesi yapı güvenliği açısından büyük öneme sahiptir. Bu tez çalışmasında, farklı sıcaklık derecelerine maruz bırakılmış betonarme kiriş elemanların ve beton numunelerin mevcut durumları mekanik deneyler, akustik emisyon (AE) test yöntemi ve ultrasonik dalga hızı (UPV) ölçümleri yapılarak incelenmiştir. Deneysel çalışma kapsamında, on iki adet betonarme kiriş, on iki adet beton eğilme numunesi ve sekiz adet beton küp numune kullanılmıştır. Bu çalışma, yüksek sıcaklık hasarı almış betonarme elemanların mevcut durumunun kullanılan yöntemlerle net olarak belirlenmesini amaçlamaktadır. Her bir deney elemanı için elde edilen mekanik veriler ile tahribatsız deney verileri incelenmiştir. Sıcaklık etkisinin artmasıyla beton dayanımında ve betonarme elemanların kapasitelerindeki düşüş gözlemlenmiş ve farklı yöntem sonuçları birlikte değerlendirilerek hasar seviyesini belirlemekte etkili olmuştur.
Özet (Çeviri)
In reinforced concrete members, damage under various effects significantly impact the service life of the structure. The correct detection of damage is crucial for deciding on the usage status of the building and is also of great importance for the health and safety of the occupants. The effect of high temperatures can lead to damage to structures and significant risks. Therefore, detecting and monitoring the damage status of structural elements exposed to high temperature is of great importance for structural safety. In this thesis study, the current conditions of reinforced concrete beams and concrete samples exposed to different temperature levels were examined through mechanical tests, acoustic emission (AE) test, and ultrasonic pulse velocity (UPV) measurements. Within the scope of the experimental study, twelve reinforced concrete beams, twelve concrete bending test samples, and eight concrete cube samples were tested. This study aims to clearly determine the current state of the concrete elements that have suffered high temperature damage using these methods. The mechanical data obtained for each experimental element were analyzed together with non-destructive test data. A decrease in concrete strength and the capacities of reinforced concrete elements was observed as the temperature effect increased, and the combined evaluation of different method results proved effective in determining the level damage.