Katılım bankacılığı algısı üzerine Y ve Z kuşağına yönelik bir araştırma
A research on the perception of participation banking for generations Y and Z
  1. Tez No: 897128
  2. Yazar: KADİR KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERUDUN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Katılım bankacılığı, geleneksel bankacılık sisteminden farklı olarak İslami prensiplere dayalı bir finansal modeli sunmaktadır. Y ve Z kuşağı, teknolojinin hızlı gelişimi ve dijitalleşmenin etkisiyle finansal hizmetlere erişimde ve kullanımda öne çıkan bir demografik yaş grubudur. Bu araştırma ile Y ve Z kuşaklarının katılım bankacılığı algısının tespit edilmesi amaçlanmıştır. Katılım bankacılığı algısında Y ve Z kuşakları arasındaki ilişkiyi inceleyerek, genç nesillerin katılım bankacılığına yönelik tutumlarını, bilgi düzeylerini, güven seviyelerini ve tercih sebeplerinin araştırılması hedef olarak belirlenmiştir. Çalışmada veri toplama aracı olarak anket yöntemi kullanılmıştır. Ankette 600 katılımcı yer almıştır. SPSS programı ile frekans analizi, faktör analizi, güvenirlik analizi, ANOVA analizi, tukey testi, t testi, korelasyon ve regresyon analizi elde edilen verilere uygulanmıştır. Analiz sonucunda elde edilen bulgular, katılım bankacılığına yönelik algıların bu kuşaklar arasında çeşitlilik gösterdiği bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Islamic banking, unlike the traditional banking system, offers a financial model based on Islamic principles. Generations Y and Z, prominent demographic groups in accessing and using financial services due to the rapid development of technology and digitization, have been targeted for this research. The aim is to identify the perception of Islamic banking among Generations Y and Z, examining the relationship between them in Islamic banking perception and investigating the attitudes, knowledge levels, confidence levels, and preference reasons of young generations towards Islamic banking. A survey method was used as the data collection tool in the study, with 600 participants in the survey. The data obtained were subjected to frequency analysis, factor analysis, reliability analysis, ANOVA analysis, Tukey test, t-test, correlation, and regression analysis using the SPSS program. The findings of the analysis revealed that perceptions of Islamic banking varied among these generations.