Üniversite öğrencilerinin katılım bankacılığı algısı üzerine bir alan araştırması
University students' perception of participation banking: A field study
  1. Tez No: 855738
  2. Yazar: VOLKAN ÖZENLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM ORKUN ORAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bankacılık ve Sigortacılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Katılım bankaları, içinde faiz unsuru olan bankacılık ürün ve hizmetlerinden faydalanmayı tercih etmeyen müşterilerin bankacılık işlemlerini yapabilmelerini olanak sağlayan finansal kuruluşlardır. Bu kuruluşlar tüm dünyada ve Türkiye'de her geçen gün daha fazla yaygınlaşmaktadır. Buna rağmen katılım bankacılığının ürün ve hizmetlerine olan talep çok da istenildiği seviyede olmadığı gözükmektedir. Bu durumun oluşmasında katılım bankacılığına ilişkin algı, tutum ve bilgi düzeyinin istenilen seviyede olmaması, tanıtım çalışmalarının yeterince yapılmaması, ürün ve hizmetlerinin kişi ve kurumlar tarafından bilinmemesi ve şube sayısının az olması gibi sebepler sayılabilir. Bu çalışma ile üniversite öğrencilerinin katılım bankacılığına ilişkin algı, tutum ve bilgi düzeyinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmanın bir diğer yapılış amacı ise üniversite öğrencilerinin demografik özellikleri ile katılım bankacılığına ilişkin algı, tutum ve bilgi düzeyleri arasında anlamlı farklılıkların olup olmadığını tespit edebilmektir. Elde edilen verilere göre üniversite öğrencilerinin yaşları, kayıt oldukları fakülteler ve aylık gelirleri gibi demografik özellikleri ile anket sorularına vermiş oldukları cevaplar arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Participation banks are financial institutions that provide customers not opt to benefit banking products and services that have a interest element in them to carry out banking transactions. These organizations are increasingly prevalent worldwide, including in Turkey. However, the general demand for participation banking products and services is not at the desired levels. The lack of awareness, inadequate promotion, limited product and service knowledge, and low number of branches can be attributed to the insufficient perception, attitude, and knowledge level regarding participation banking. This study aims to determine the perception, attitude and knowledge level of university students about participation banking. Another aim of this study is to determine whether there are significant differences between the demographic characteristics of university students and their perceptions, attitudes and knowledge levels regarding participation banking. According to the data obtained, significant differences were found between the demographic characteristics of university students such as their age, the faculties they enrolled in and their monthly income, and their answers to the survey questions.