Katılım bankacılığına ilişkin diyanet personelinin algısı üzerine bir araştırma
A study on the perception of religious affairs personnel on participation banking
  1. Tez No: 884419
  2. Yazar: ZAFER YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERUDUN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Katılım bankaları, faizli sisteme bir alternatif olarak ortaya çıkmış olup dünyanın pek çok yerinde uygulanan bir yapı kazanmıştır. Türkiye'de uygulanmaya başlanan bu sisteme ilişkin algının ne yönde olduğu merak edilen bir durumdur. Bu düşünceden hareketle çalışmada; Türkiye'de görev yapan Diyanet İşleri Başkanlığı personelinin katılım bankacılığı ile ilgili algısının belirlenmesi amaçlanmıştır. Tesadüfi olmayan kolayda örnekleme yöntemi ile toplam 501 personelden anket yöntemi ile veri toplanmıştır. Toplanan veriler SPSS ile analiz edilmiştir. Diyanet personeli geleneksel bankalara göre katılım bankalarını daha işlevsel; tutundurma faaliyetlerini daha olumlu görmekte ve diğer bankalara göre katılım bankalarını daha çok tercih ettiklerini belirtmişledir. Araştırmada diyanet personelinin katılım bankaları ile ilgili algıları demografik özellikleri açısından karşılaştırılmıştır. Bu çerçevede personelin cinsiyet, yaş, eğitim durumu, görev türü, görev bölgesi ve yeri ile görev süresi gibi özellikleri açısından katılım bankalarına ilişkin algıları farklılık göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Islamic participation banks emerged as an alternative to interest-based systems and have gained traction in many parts of the world. The direction of perception towards this system in Turkey is a subject of curiosity. Hence, this study aimed to determine the perception of personnel working in the Directorate of Religious Affairs regarding Islamic participation banking. Through non-random convenience sampling, data were collected via a questionnaire from a total of 501 personnel. The collected data were analyzed using SPSS. The results indicated that compared to traditional banks, Directorate of Religious Affairs personnel perceive Islamic participation banks as more functional and view their promotional activities more positively, expressing a greater preference for Islamic participation banks over other banks. The study compared the perceptions of Directorate of Religious Affairs personnel regarding Islamic participation banks based on their demographic characteristics. In this context, differences were observed in personnel's perceptions of Islamic participation banks concerning characteristics such as gender, age, educational background, type and region of duty, and length of service.