Modeling basal ganglia actor-critic architecture for reinforcement learning on spiking neural networks
Vurulu sinir ağlarında pekiştirmeli öğrenme için bazal ganglion aktör-kritik mimarisinin modellenmesi
  1. Tez No: 897130
  2. Yazar: RECEP BUĞRA ULUDAĞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL AKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Neuromorphic computing, inspired by the intricate functionalities of the human brain, seeks to emulate its efficient computation through advanced models of neuron dynamics and synaptic interactions. A central challenge in this field is the development of effective learning mechanisms that extend beyond local synaptic changes, such as those described by Spike-Timing-Dependent Plasticity (STDP), to encompass more complex, system-wide processes. This research specifically focuses on the role of the basal ganglia and its use of dopaminergic reinforcement learning—a critical component often leveraged for its pivotal role in decision-making and reward-based learning in biological systems. By implementing and analyzing the basal ganglia's dopaminergic learning mechanisms on Spiking Neural Networks (SNNs), we aim to enhance the learning capabilities of these networks. Our study delves into the detailed computational modeling of these mechanisms, highlighting their potential to facilitate complex learning tasks such as sequence learning through reinforcement signals. The insights gained from this research contribute to a deeper understanding of neural processing and learning in artificial systems, marking a step forward in the quest for more sophisticated, biologically-inspired computing architectures.
Özet (Çeviri)
İnsan beyninin karmaşık işlevlerinden esinlenen nöromorfik hesaplama, gelişmiş nöron dinamikleri ve sinaptik etkileşim modelleri aracılığıyla beynin etkin hesaplama yeteneğini taklit etmeyi amaçlamaktadır. Bu alandaki temel bir zorluk, Vuru Zamanı Bağımlı Esneklik (İng. STDP) gibi yerel sinaptik değişiklikleri tanımlayan öğrenme mekanizmalarını, daha karmaşık, sistem genelinde süreçleri kapsayacak şekilde genişletmektir. Bu araştırma özellikle, karar verme ve ödül temelli öğrenmede kritik bir rol oynayan bazal gangliyonların ve dopaminerjik pekiştirmeli öğrenmenin rolüne odaklanmaktadır. Bu çalışma, Vurulu Sinir Ağları (İng. SNN) üzerinde bazal gangliyonların dopaminerjik öğrenme mekanizmalarını uygulayarak ve analiz ederek, bu ağların öğrenme yeteneklerini artırmayı amaçlamaktadır. Çalışmamız, bu mekanizmaların detaylı hesaplamalı modellemesine derinlemesine dalarken, pekiştirme sinyalleri aracılığıyla dizi öğrenme gibi karmaşık öğrenme görevlerini kolaylaştırma potansiyelini vurgulamaktadır. Bu araştırmadan elde edilen içgörüler, yapay sistemlerde nöral işleme ve öğrenme üzerine daha derin bir anlayış katkıda bulunmakta ve daha sofistike, biyolojik süreçlerden ilham almış hesaplama mimarileri için ileriye doğru bir adım niteliğindedir.