Beyin ak madde yolları ve bazal çekirdeklerin mikrocerrahi anatomisinin 3D modellenmesi, arttırılmış ve sanal gerçeklikle gösterimi
3D modeling, augmented and virtual reality visualization of the microsurgical anatomy of brain white matter pathways and basal ganglia
- Tez No: 923603
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMETTİN TANRIÖVER, PROF. DR. BEKİR TUĞCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anatomi, Nöroşirürji, Anatomy, Neurosurgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin-Sinir ve Omurilik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Nöroşirurji pratiğinde mikrocerrahi prosedürler yüksek hassasiyet gerektirir ve serebrum, serebellum, beyin sapı ve derin çekirdeklerin ak madde yolları ile ilişkilerinin üç boyutlu (3B) anlaşılması nöroşirürjinin temelidir. Geleneksel cerrahi eğitim yöntemleri atlaslar ve kadavra diseksiyon fotoğraflarını içerse de genellikle 2B görüntülerle sınırlıdır. 3B modelleme ve arttırılmış / sanal gerçeklik (AR/VR) uygulamaları, mikrocerrahi nöroanatominin anlaşılmasını ve cerrahi mekansal tanımayı geliştirebilir. Bu çalışmadaki amacımız lif diseksiyon verileri eşliğinde 3D modelleme, AR ve VR teknolojilerini kullanarak serebrum, serebellum, beyin sapı ve derin çekirdeklerin mikrocerrahi anatomisini detaylı bir şekilde araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Mikro-endonöroşirurji ve Nöroanatomi labaratuarında altı adet postmortem spesimende lif diseksiyonu tekniği uygulandı. Uygulanan lif diseksiyonlarının her aşaması akıllı telefon tabanlı fotogrametri tekniği ile model olarak kaydedildi. Fotogrametri sonrasında, 3B modeller '3B düzenleme yazılımları' kullanılarak geliştirildi ve AR ile görüntülendi. Ek olarak, modeller başa takılan bir görüntüleme cihazı kullanılarak VR ortamında incelendi. Bulgular: Lif diseksiyonları sonrası oluşturulan 3B modeller web tabanlı platformlarda ve AR/VR ortamlarında yüksek çözünürlükte görüntülendi. Oluşturulan modellerin farklı düzlemlerde serbestçe kaydırılabilir, döndürülebilir ve her yöne hareket ettirilebilir olduğu gözlendi. Ayrıca modeller AR/VR platformlarında çeşitli açılardan erişilebilir hale getirildi. Cerrahi eğitiminde kullanılmak üzere nöral yapılar işaretlenerek derin intraserebral, intraserebellar ve beyin sapı yapılarının birbirleri ile 3B ilişkisi ortaya kondu. Sonuçlar: Akıllı telefon tabanlı fotogrametri, düşük maliyetli ve taşınabilir bir 3B modelleme yöntemi olarak nöroşirurji eğitiminde yeni bir standart oluşturma potansiyeline sahiptir. Bu çalışma kadavra diseksiyonlarından elde edilen verilerin AR/VR platformlarında dijitalleştirilebileceğini göstermektedir. Benzer şekilde, cerrahi sırasında hedeflenen yol ve ulaşılacak bölgeye yönelik 3B görüntülerin çalışılması nöroşirurji pratiğinde cerrahlara uygulanacak yaklaşım için bir yol haritası çizecektir. Tarif edilen modeller beyin cerrahları tarafından dijital platformlarda önemli nöroanatomik yapıların cerrahi sırasında mekansal tanınmasını geliştiren güçlü bir eğitim aracı olarak kolayca kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: Microsurgical procedures in neurosurgical practice require high precision, and a three-dimensional (3D) understanding of the relationships between the white matter tracts of the cerebrum, cerebellum, brainstem, and deep nuclei is fundamental to neurosurgery. Traditional surgical training methods, including neuroanatomy atlases and cadaveric dissection photographs, are generally limited to two-dimensional (2D) images. 3D modeling and augmented/virtual reality (AR/VR) applications enhance the comprehension of microsurgical neuroanatomy and improve spatial orientation. This study aims to investigate the microsurgical anatomy of the cerebrum, cerebellum, brainstem, and deep nuclei in detail by integrating 3D modeling, AR, and VR technologies with fiber dissection data. Materials and Methods: The fiber dissection technique was applied to six postmortem specimens in the Micro-Endoneurosurgery and Neuroanatomy Laboratory. Each stage of the dissections was recorded using smartphone-based photogrammetry. The 3D models were processed with 3D editing software and visualized in AR. Additionally, they were examined in a VR environment using a head-mounted display. Results: The 3D models generated from fiber dissections were visualized in high resolution on web-based platforms and AR/VR environments. These models were freely movable, rotatable, and accessible from multiple perspectives. Neural structures were labeled to elucidate the 3D relationships of deep intraserebral, intracerebellar, and brainstem structures for surgical training. Conclusions: Smartphone-based photogrammetry is a low-cost, portable 3D modeling method with the potential to set a new standard in neurosurgical education. This study demonstrates that cadaveric dissection data can be digitized for AR/VR platforms. Preoperative study of 3D images of surgical targets using 3D modeling and AR/VR platforms may provide a roadmap for neurosurgical procedures. The described models offer neurosurgeons an effective digital educational tool for enhancing spatial recognition of neuroanatomical structures.