Influence of green washing activities on purchasing intentions- case of apparel business
Yeşil yıkama faaliyetlerinin satın alma niyetlerine etkisi: Giyim işleri örneği
  1. Tez No: 897132
  2. Yazar: RUBIYA HOSSAIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞRI BULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Yeşil yıkama, bir ürün veya hizmetin ekosisteme gerçekte olduğundan daha az zararlı olduğunu göstermek için çevresel faydalarına ilişkin yanıltıcı veya aldatıcı bir eylemdir. Bu çalışmanın amacı, yeşil yıkama faaliyetlerinin hazır giyim sektöründeki alıcıların satın alma niyetleri üzerindeki etkisini belirlemektir. Yeşil yıkama, çoğunlukla bilgisizlik, farkındalık eksikliği ve tüketicilerin favori markalarına aşırı güvenmesi nedeniyle gerçekleşmektedir. Bu araştırmanın belirlenen hedefleri doğrultusunda, hazır giyim sektöründeki şirketler tarafından gerçekleştirilen yeşil yıkama faaliyetlerinin, yanıltıcı reklamlar ve sürdürülebilirliğin nüansları konusunda sorumlu olma iddiaları içeren etkili ancak aldatıcı pazarlama stratejileri nedeniyle bazen satın alma niyetleri üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olduğu da vurgulanmaktadır. Mevcut literatüre dayanarak, bu çalışma için yeşil yıkamanın yedi boyutu belirlenmiş ve üç boyutlu bir yapıda kategorize edilmiştir. Bu araştırmada kullanılan iki temel ana kategori yeşil yıkama faaliyetleri ve yeşil yıkama algılarıdır. Çalışma, uygun örneklemenin 200 katılımcıyla nicel bir çalışma yapılmasına olanak sağladığı bir anket aracılığıyla daha da geliştirilmiştir. Çalışmanın sonuçları, farkındalık ve kafa karışıklığının satın alma niyeti üzerinde etkisi olan tek boyutlar olduğunu göstermektedir. Yeşil yıkama literatürünün basitleştirilmesi ve bu araştırmanın çok boyutluluğu, çalışmaların daha üst düzey araştırmaları teşvik etmesine olanak sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Green washing is an act of misleading or deceiving about the environmental benefits of a product or service to show it is harmless to the ecosystem than they really are. This study seeks to identify the effects of green washing activities on purchasing intentions of buyers in the apparel business. Green washing happens mainly due to unawareness, ignorance and too much dependence on the consumers' favourite brands. In pursuit of the set objectives of this research, it further glorifies that green washing activities of companies in apparel brands leave a negative effect on purchasing intentions sometimes because of effective yet decpetive marketing strategies with misleading advertisements and claims of being responsible about the nuances of sustainability. From existing literature, it was identified and then seven dimensions of green washing were adopted and categorised accordingly under a 3-dimensional structure for this research. Two essential categories which this research has employed are green washing activities and green washing perceptions. The study further develops through a survey research whereby convenient sampling allowed to conduct a quantitative research involving 200 individuals. The research concludes with the key findings of awareness and confusion the only dimensions to have an effect on the purchasing intentions. The simplification of green washing literatuıre and the multidimensionality of this research will enable studies to foster top-tier research outcomes for forthcoming future research that can have practical and strategic explanation power.