Kardiyak cerrahide intraoperatif ve postoperatif venoarteriyal ekstrakorporeal membran oksijenatör uygulamaları ve sonuçları
Kardiyak cerrahide i̇ntraoperatif ve postoperatif venoarteriyal ekstrakorporeal membran oksijenatör uygulamalari ve sonuçlari
  1. Tez No: 897167
  2. Yazar: MUSTAFA CAN SOFUOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UFUK SAYAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Trabzon Ahi Evren Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğt. Ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Amaç: Kardiyojenik şokun tedavisinde venoarteriyal ekstrakorporeal membran oksijenatör (VA-EKMO) uygulama zamanının mortalitenin azaltılması ve sağkalımın iyileştirilmesi için önemli olduğu düşünülmektedir. Çalışmadaki amacımız kardiyojenik şok sebebi ile intraoperatif veya postoperatif dönemde uygulanan VA-EKMO'nun mortalite, morbidite ve sağkalım üzerine etkilerini karşılaştırmaktır. Metod: Kliniğimizde Ocak 2013 – Eylül 2022 tarihleri arasında kardiyojenik şok sebebi ile VA-EKMO takılan 83 hasta (Grup 1: intraoperatif VA-EKMO n=43 ; Grup 2: postoperatif VA-EKMO n=40) retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların preoperatif, operatif ve postoperatif verilerine hastane veri sistemi kullanılarak ulaşıldı. Bulgular: Hastalarımızın yaş ortalaması 60,90±11,78 yıl ve 54'ü erkek 29'u kadındı. Preoperatif veriler karşılaştırıldığında iki grup benzerdi.
Özet (Çeviri)
Aim: The timing of venoarterial extracorporeal membrane oxygenator (VA-ECMO) administration in the treatment of cardiogenic shock is thought to be important for reducing mortality and improving survival. The aim of this study was to compare the effects of VA-ECMO on mortality, morbidity and survival in intraoperative or postoperative period for cardiogenic shock. Method: We retrospectively evaluated 83 patients (Group 1: intraoperative VA-ECMO n=43; Group 2: postoperative VA-ECMO n=40) who underwent VA-ECMO for cardiogenic shock between January 2013 and September 2022 in our clinic. Preoperative, operative and postoperative data of the patients were accessed using the hospital data system. Results: The mean age of our patients was 60.90±11.78 years and 54 were male and 29 were female. When preoperative data were compared, the two groups were similar.