Üniversite öğrencilerinde hayatın anlam ve amacının yaşam becerileri ve ruh sağlığı sürekliliği ile ilişkisi
The relationship of meaning and purpose of life with life skills and mental health continuity in university students
- Tez No: 897166
- Danışmanlar: PROF. DR. FİRDEVS SAVİ ÇAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu araştırmanın amacı, üniversite öğrencilerinde hayatın anlam ve amacının yaşam becerileri ve ruh sağlığı sürekliliği ile ilişkisini incelemektir. Ayrıca, araştırma kapsamında üniversite öğrencilerinin hayatın anlam ve amacı, yaşam becerileri ve ruh sağlığı sürekliliğinin cinsiyet, yaş, sınıf düzeyi, öğrenim gördüğü bölüm, şu an yaşadığı kişi/ler, kardeş sayısı, anne eğitim durumu, baba eğitim durumu ve aile gelir düzeyine göre farklılık olup olmadığı incelenmiştir. Araştırmanın katılımcıları 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Eğitim Fakültesinde Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik, Türkçe Öğretmenliği, Sosyal Bilgiler Öğretmenliği, Sınıf Öğretmenliği, Okul Öncesi Öğretmenliği, Matematik Öğretmenliği ve Fen Bilgisi Öğretmenliği programlarında öğrenim gören 352 gönüllü üniversite öğrencisinden oluşmaktadır. Çalışmada veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Hayatın Anlam ve Amacı Ölçeği, Yaşam Becerileri Ölçeği ve Ruh Sağlığı Sürekliliği Kısa Formu kullanılmıştır. Verilerin analizi bağımsız örneklem t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve çoklu regresyon analizi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda yaşam becerileri ve ruh sağlığı sürekliliği değişkenlerinin hayatın anlam ve amacını anlamlı düzeyde yordadığı görülmüştür. Araştırmanın demografik değişkenlerine yönelik yapılan analizlerde hayatın anlam ve amacı, yaşam becerileri ve ruh sağlığı sürekliliği üniversite öğrencilerinin okuduğu bölüm, şu an yaşadığı kişi/ler ve baba eğitim durumuna göre anlamlı düzeyde farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Ayrıca hayatın anlam ve amacı ile yaşam becerileri değişkenleri kardeş sayısı ve anne eğitim durumuna göre anlamlı düzeyde farklılaştığı; hayatın anlam ve amacı ile ruh sağlığı sürekliliği ise cinsiyete göre anlamlı düzeyde farklılaşmadığı bulunmuştur. Diğer taraftan hayatın anlam ve amacı ile yaşam becerileri ve ruh sağlığı sürekliliği üniversite öğrencilerinin gelir durumuna göre anlamlı düzeyde farklılık göstermezken; hayatın anlam ve amacı üniversite öğrencilerinin yaşı ve sınıf düzeyine göre; yaşam becerileri ise cinsiyete göre, ruh sağlığı sürekliliği değişkeni kardeş sayısı ve anne eğitim durumuna göre anlamlı düzeyde farklılık göstermediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the relationship between the meaning and purpose of life and life skills and mental health continuity in university students. In addition, within the scope of the research, the meaning and purpose of life, life skills and mental health continuity of university students were determined according to gender, age, class level, department of education, person/s they currently live with, number of siblings, mother's education level, father's education level and family income level. It was examined whether there was any difference. The participants of the research consist of 352 volunteer university students studying in the Psychological Counseling and Guidance, Turkish Language Teaching, Social Studies Teaching, Classroom Teaching, Preschool Teaching, Mathematics Teaching and Science Teaching programs at Burdur Mehmet Akif Ersoy University Faculty of Education in the 2022-2023 academic year. Personal Information Form, Meaning and Purpose of Life Scale, Life Skills Scale and Mental Health Continuity Short Form were used as data collection tools in the study. Data analysis was performed by independent samples t test, one-way analysis of variance (ANOVA) and multiple regression analysis. As a result of the research, it was seen that life skills and mental health continuity variables significantly predicted the meaning and purpose of life. In the analysis of the demographic variables of the study, it was determined that the meaning and purpose of life, life skills and mental health continuity differed significantly according to the department the university students studied, the person/s they currently live with and the education level of the father. In addition, the variables of meaning and purpose of life and life skills differ significantly according to the number of siblings and mother's education level; It was found that the meaning and purpose of life and mental health continuity did not differ significantly according to gender. On the other hand, while the meaning and purpose of life, life skills and mental health continuity do not differ significantly according to the income level of university students; The meaning and purpose of life according to the age and grade level of university students; It was determined that life skills did not differ significantly according to gender, mental health continuity variable did not differ significantly according to the number of siblings and mother's education level.