Pediatrik hastalarda sugammadeks ile neostigminin uyanma sonrasında ağrı, ajitasyon, bulantı ve kusma açısından karşılaştırılması
  1. Tez No: 897194
  2. Yazar: HATİCE GÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SENİYYE ÜLGEN ZENGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada pediatrik hastalarda sugammadeksin postoperatif ajitasyon, ağrı ve bulantı kusma açısında neostigmine üstünlüğü olup olmadığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Ürolojik veya alt batın cerrahisi geçiren ASA I 5-12 yaş 132 hasta NMBA'nın revers edilmesinde kullanılan ilaca göre sugammadeks ve neostigmin+atropin grubuna ayrılmıştır. Çalışma gözlemsel olarak dizayn edilmiş olup ilaç seçimi vakayı yöneten anestezi hekiminin tercihine bırakılmıştır. Hastaların yaşı, cerrahi türü, anestezi süresi, indüksiyon tekniği, kullanılan havayolu aracı, ekstübasyon zamanı, göz açma zamanı ve PACU'daki 0.dk, 30.dk ve servisteki 2.saatlerindeki FLACC skalası skorları, PAED skalası skorları ve bulantı kusma varlığı kaydedilmiştir. Çalışmamızda sugammadeks grubunda erken uyanma döneminde derlenme ajitasyonu istatistiksel olarak anlamlı daha yüksek insidansta bulunmuştur. İki grup arasında ağrı skorları ve bulantı kusma açısından fark bulunamamıştır. İndüksiyon tekniği ve havayolu aracı PAED skalası skorlarını etkilememiştir. FLACC ve PAED skorları arasında tüm zamanlarda orta derecede korelasyon bulunmuştur. Sonuç olarak; sugammadeks çocuklarda postoperatif ağrı ve bulantı kusma açısından neostigmine üstün bulunmamıştır. Sugammadeks çocuklarda derlenme ajitasyonu gelişme riskini arttırmıştır ancak sugammadeks derlenme ajitasyonuna neden olur diyebilmek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır yine de bu yan etki göz önünde bulundurularak sugammadeks çocuklarda dikkatli kullanılmalıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine whether sugammadexin is superior to neostigmine with atropine in terms of postoperative agitation, pain and nausea and vomiting in paediatric patients. A total of 132 ASA I patients aged between 5-12 years undergoing urological or lower abdominal surgery were divided into sugammadex and neostigmine+atropine groups according to the drug used for reversal of NBMA. The study was designed as an observational study and the choice of drug was left to the preference of the anaesthesiologist managing the case. Patients' age, type of surgery, duration of surgery, induction technique, airway device used, extubation time, eye opening time, FLACC scale scores at 0.min, 30.min and 2 hours in PACU, PAED scale scores and presence of nausea and vomiting were recorded. In our study, in the sugammadex group, recovery agitation in the early waking period was found at a statistically significant higher incidence. There was no difference between the two groups in terms of pain scores and nausea and vomiting. Induction technique and airway device did not affect PAED scale scores. A moderate correlation was found between FLACC and PAED scores at all times. In conclusion; sugammadex was not superior to neostigmine in terms of postoperative pain and nausea and vomiting in children. Sugammadex increased the risk of recovery agitation in children, but more studies are needed to conclude that sugammadex causes recovery agitation. Nevertheless, sugammadex should be used with caution in children considering this side effect.