Selenyumun diyabetik ratlarda kardiyak doku üzerine 3 boyutlu etkileri
3D effects of selenium on cardiac tissue in diabetic rats
  1. Tez No: 897219
  2. Yazar: GÜLNUR AKDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜLFİKARE IŞIK SOLAK GÖRMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Diyabetes Mellitus (DM), prevalansı tüm dünyada giderek artan kronik endokrin bir metabolik bozukluktur. Hiperglisemi kaynaklı reaktif oksijen türleri (ROS) birikimindeki artış kalpte yol açtığı oksidatif hasarlanma ile kardiyak metabolik olaylarda bozulmaya neden olur. Antioksidatif savunma mekanizmalarında destekleyici rol oynayan selenyum (Se) hücresel ROS birikimini önleyerek diyabetin kalpte sebep olduğu oksidatif stres kaynaklı patolojileri tersine çevirebilir. Bu bağlamda araştırmamızda diyabetik kalplerde hiperglisemi kaynaklı meydana gelen bozulmuş mekanik ve metabolik fonksiyonların antioksidatif eser element uygulaması ile ROS birikiminin engellenmesi vasıtasıyla iyileştirilebileceği hipotezi kurgulanmıştır. Bu amaçla mevcut tez çalışmasında diyabetik ratlarda Se uygulamasının kardiyak doku üzerindeki etkilerinin histolojik, fizyolojik ve biyokimyasal parametreler ile çok yönlü değerlendirilmesi amaçlanmıştır. 34 adet 12 haftalık Wistar albino erkek sıçan; Kontrol grubu (n=8), Diyabet (DM) grubu (n=9), Selenyum (Se) grubu (n=8) ve Diyabet+Selenyum (DM+Se) grubu (n=9) olmak üzere randomize şekilde ayrılmıştır. DM ve DM+Se gruplarında intraperitoneal (i.p.) yolla 55 mg/kg tek doz streptozotosin (STZ) enjeksiyonu ile diyabet indüklenmiştir. STZ'nin 3. günü itibariyle 30 günlük 1 mg/kg sodyum selenit (Na2SeO3) enjeksiyonu uygulanmış, deney sonunda kuyruk veninden kan örnekleri alınmıştır. Servikal dislokasyon sonrası sıçanların kalp dokuları histolojik görüntüleme ve fizyolojik değerlendirme için çıkarılmıştır. Kan örnekleri serumda açlık kan glukozu (AKG), trigliserit (TG), total kolesterol, yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) ve düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) kolesterol düzeylerinin tayini için biyokimyasal incelemeye tabii tutulmuştur. Ayrıca glutatyon peroksidaz (GSH-Px) enzim aktivite düzeyleri ve malondialdehit (MDA) seviyeleri çift antikor sandviç ELISA yöntemiyle belirlenmiştir. Kardiyak kontraktilitenin ve mekanik fonksiyonların değerlendirilebilmesi adına atriyum dokuları izole organ banyosuna asılmıştır. Selenyum, diyabetik ratların AKG değerlerinde önce normoglisemik, daha sonra şiddetli hiperglisemik bir etkiye neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
Diabetes Mellitus (DM) is a chronic endocrine metabolic disorder whose prevalence is increasing worldwide. The increase in reactive oxygen species (ROS) accumulation caused by hyperglycemia causes oxidative damage to the heart and causes deterioration in cardiac metabolic events. Selenium (Se), which plays a supportive role in antioxidative defense mechanisms, can reverse oxidative stress-related pathologies caused by diabetes in the heart by preventing cellular ROS accumulation. In this context, our study hypothesized that impaired mechanical and metabolic functions caused by hyperglycemia in diabetic hearts could be improved by preventing ROS accumulation through antioxidative trace element administration. For this purpose, the current thesis study aimed to evaluate the effects of Se injection on cardiac tissue in diabetic rats using histological, physiological and biochemical parameters. 12 weeks old 34 Wistar albino male rats; They were randomly divided into the; Control group (n=8), Diabetes (DM) group (n=9), Selenium (Se) group (n=8) and Diabetes+Selenium (DM+Se) group (n=9). In DM and DM+Se groups, diabetes was induced by a single dose of 55 mg/kg streptozotocin (STZ) injection intraperitoneally (i.p.). Starting from the 3rd day of STZ, 1 mg/kg sodium selenite (Na2SeO3) injection was administered for 30 days and blood samples were taken from tail vein at the end of the experiment. After cervical dislocation, the heart tissues of the rats were removed for histological imaging and physiological evaluation. Blood samples were subjected to biochemical examination for the determination of fasting blood glucose (FBG), triglyceride (TG), total cholesterol, high density lipoprotein (HDL) and low density lipoprotein (LDL) cholesterol levels in the serum. Glutathione peroxidase (GSH-Px) enzyme activity and malondialdehyde (MDA) levels were determined by double antibody sandwich ELISA method. Atrial tissues were suspended in isolated organ bath to evaluate cardiac contractility and mechanical functions. Selenium first caused a normoglycemic effect and then a severe hyperglycemic effect on FBG values of diabetic rats.