Diyabetik ratlarda kadmiyumla uyarılan metallothionein sentezi üzerine çinko, selenyum ve insülinin etkilerinin araştırılması
The investigation of the effects of zinc, selenium and insulin on the synthesis of metallothione induced by cadmium in diabetic rats
  1. Tez No: 473800
  2. Yazar: HÜSEYİN GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKİ KARA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma, diyabet ve metal toksisitesinde önemli rolü olduğu düşünülen metallothioneinlerin gen ekspresyonu ile birlikte oksidatif stres üzerine selenyum, çinko, insülin ve ekzojen metallothioneinin etkilerinin belirlenmesi amacıyla yapıldı. Çalışmada her grupta 8 adet olmak üzere toplam 64 adet erkek Wistar Albino ırkı rat kullanıldı. Kontrol grubuna 2 ml/kg/gün (i.p. tek doz) sitrat tampon çözeltisi verildi. STZ, 55 mg/kg (i.p. tek doz) verildi. Cd 1mg/kg/gün (CdCl2 olarak) içme sularına 4 hafta süreyle katıldı. Zn 10 mg/kg dozunda (ZnSO4 olarak) içme sularına katılarak verildi. Selenyum 1,5 mg/kg/gün i.p. (Na2SeO3 olarak), insülin 2U/gün s.c. (insülin glarjin olarak), ekzojen metallothionein ise dört haftalık Cd uygulamasına ilave olarak on gün arayla iki defa 1mg/kg/gün dozunda i.p. uygulandı. Uygulamalardan dört hafta sonra ratlardan elde edilen karaciğer ve böbrek dokularında MT gen ekspresyonu (RT-PCR) ve MDA (spektrofotometrik yöntem), ile SOD, GSH-Px ve CAT düzeyleri (ELİSA).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of selenium, zinc, insulin and exogenous metallothionein on oxidative stress along with gene expression of metallothioneins thought to play an important role in diabetes and metal toxicity. A total of 64 male Wistar Albino rats, 8 rats in each group, were used in the study. The control group was injected with 2 ml/kg/day citrate buffer. Streptozotocine was administered at 55 mg/kg (i.p single dose). Cd 1 mg/kg/day (CdCl2) was added to drinking water for 4 weeks. Zn was added to drinking water at a dose of 10 mg/kg (ZnSO4). Se, 1,5 mg/kg/day döşe i.p. (Na2SeO3), insulin 2U/day dose s.c. (insulin glargine), the exogenous MT is applied at 1 mg/kg/day dose twice daily for ten days in addition to the four weeks of CdCl2 administration. MT gene expression (RT-PCR) and MDA (spectrophotometric method) and SOD, GSH-Px and CAT levels (ELISA) were determined in liver and kidney tissues obtained from rats four weeks after the application.