Solid böbrek tümörlerinde T1, T2 sürelerinin ve adc değerlerinin tümör tipi ve histopatolojik tümör derecesi ile ilişkisi
Relationship of T1, T2 durations and adc values with tumor type and histopathological tumor degree in solid kidney tumors
  1. Tez No: 897265
  2. Yazar: EKREM ANIL SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANAN ALTAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Radyobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Çalışmamızda solid böbrek tümörlerinde; prekontrast T1, T2* süreleri, R2* değerleri, postkontrast T1 sürelerinden ve ADC değerlerinden yararlanarak histolojik olarak tümör tipi ve derecesi hakkında doğru yorum yapılıp yapılamayacağının belirlenmesi amaçlanmaktadır. Ayrıca bu MRG çıktıları kullanılarak, böbrek tümörünün belirlenmesi açısından yapay zeka temelli bir prototip programın oluşturulması da amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Solid böbrek kitlesi nedeniyle DEÜ Tıp Fakültesi Hastanesi'nde Temmuz 2019-Ocak 2024 tarihleri arasında opere edilmiş 82 hastaya ait PACS'a kayıtlı böbrek kitle protokolünde kontrastlı abdomen MRG'ler değerlendirilmiştir. Kitlesel lezyon belirlenerek 3 adet yaklaşık 15 mm2'lik ROI yardımıyla, kitlenin kontrastlanan solid kısımlarından ölçüm yapılmıştır ve 3 değerin aritmetik ortalaması alınmıştır. Tümörün T2*, T1 native ve T1 enhanced süreleri milisaniye cinsinden hesaplanmıştır. R2* değeri ise 1/T2* şeklinde ölçülerek hesaplanmıştır. ADC haritasındaki ölçümler ise mm2/s cinsinden hesaplanmıştır. Tümör dokusunun değerleri bulunduktan sonra aynı hastanın karşı sağlıklı böbreğinin korteks dokusundan aynı ölçümler sırasıyla tekrarlanmıştır. Bir başka araştırmacı tarafından da kör olarak aynı ölçümler yapılarak araştırmacılar arası tutarlılık araştırılmıştır. Bulgular: Çalışma örneklemindeki toplam 82 hastadan (32 kadın, 50 erkek) oluşmakta olup hastaların ortalama yaşı 59,3 ve ortalama kitle boyutu 60,7 mm'dir. Tümör subtipleri 8 kategoriye ayrılmıştır. Berrak hücreli karsinom (n=46), papiller hücreli karsinom (n=8), kromofob hücreli karsinom (n=8) başta olmak üzere heterojen bir tümör grubu değerlendirilmiştir. Gözlemciler arası uyum; böbrek tümörleri ölçümünde tüm değerlerde güçlü, karşı böbrek sağlıklı korteks ölçümünde orta-güçlü korelasyon göstermiştir. Böbrek tümörü DSÖ derecesi şiddetli (derece 3-4) ve şiddetsiz (derece 1-2) olarak kategorize edilmiş olup ADC değerleri şiddetlilerde daha düşük bulunmuştur (p=0,029). Kitle boyutları da şiddetli sınıfında istatistiksel anlamlı şekilde yüksek bulunmuştur (p=0,0017).
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, in solid kidney tumors; It is aimed to determine whether a correct interpretation can be made about the tumor type and grade histologically by using precontrast T1, T2* times, R2* values, postcontrast T1 times and ADC values. It is also aimed to create an artificial intelligence-based prototype programme for the detection of kidney tumors by using these MRI results. Materials and Methods: Contrast-enhanced abdominal MRIs were evaluated in the renal mass protocol registered in PACS of 82 patients who were operated on at DEU Faculty of Medicine Hospital between July 2019 and January 2024 due to solid renal mass. The mass lesion was determined and measurements were made from the contrasting solid parts of the mass with the help of 3 ROIs of approximately 15 mm2, and the arithmetic average of the 3 values was taken. T2*, T1 native and T1 enhanced times of the tumor were calculated in milliseconds. The R2* value was calculated as 1/T2*. Measurements on the ADC map are calculated in mm2/s. After the values of the tumor tissue were found, the same measurements were repeated respectively from the cortex tissue of the opposite healthy kidney of the same patient. The same measurements were made blindly by another researcher and the correlation between researchers was investigated. Results: The study sample consisted of a total of 82 patients (32 women, 50 men), the average age of the patients was 59.3 years and the average mass size was 60.7 mm. Tumor subtypes are divided into 8 categories. A heterogeneous tumor group, including clear cell carcinoma (n=46), papillary cell carcinoma (n=8), and chromophobe cell carcinoma (n=8), was evaluated. Interobserver agreement; It showed a strong correlation in all values in the measurement of kidney tumors, and a moderate-strong correlation in the measurement of the healthy cortex of the opposite kidney. Kidney tumor WHO grade was categorized as severe (grade 3-4) and non-severe (grade 1-2), and ADC values were found to be lower in severe ones (p=0.029). Mass sizes were also found to be statistically significantly higher in the severe class (p=0.0017).