Dermatolojik hastalıklarda kullanılan biyolojik ajan tedavisi sonrası tüberküloz gelişiminin değerlendirilmesi
Evaluation of the development of tuberculosis after the treatment of biological agents used in dermatological diseases
  1. Tez No: 897273
  2. Yazar: MUHAMMET ENES BACAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLŞEN AKOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Giriş: Biyolojik ajan tedavileri ile aktif tuberküloz (Tb) ve latent tüberküloz enfeksiyonu (LTBE) reaktivasyonu gelişebilmektedir. Dermatolojik hastalıklar için uygulanan biyolojik tedaviler sırasında bildirilen LTBE reaktivasyon oranları kullanılan biyolojik ajana ve uygulanan toplumun özelliklerine göre değişkenlik göstermektedir. Ayrıca, son yıllarda yeni kullanılmaya başlanmış bazı ajanlar hakkında yeterli çalışma bulunmamaktadır. Bu retrospektif çalışmada kliniğimizde çeşitli dermatolojik hastalıklar için biyolojik tedavi alan hastalarda aktif ve latent Tb gelişim sıklığı ve aktif veya latent Tb gelişenlerde bu duruma etki eden faktörlerin saptanması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, Kasım 2016- Haziran 2022 tarihleri arasında Gülhane Eğitim Araştırma Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıkları polikliniğinde biyolojik ajan tedavisi uygulanan ve takip edilen 324 hasta dâhil edilmiştir. Retrospektif olarak hasta kayıtları incelenerek çeşitli demografik (yaş, cinsiyet vb) bilgiler, kullanılan biyolojik ajan ve süresi, tedavi öncesi ve takiplerindeki interferon gama salınım testi ve/veya tüberkülin deri testi değerleri, latent ve aktif Tb durumları, çeşitli laboratuvar ve radyolojik görüntüleme sonuçları gibi klinik ve laboratuvar verileri kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 324 hastanın birinde aktif Tb gelişimi gözlendi. Hastaların 72'sinde (%22,2) LTBE saptandı. Çalışma popülasyonunda LTBE saptanan hastaların büyük çoğunluğu erkekti. LTBE saptanan hastalarda BCG skarının görülme oranının (%94,3) LTBE saptanmayanlardan daha azdı (%49,1) . Hastaların 14'ünde (%4,9) serokonversiyon, 19'unda (%6,6) seroreversiyon gelişti. Biyolojik ajan sınıfları arasında serolojik değişim açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktu. Sonuç: Biyolojik tedavi planlanan hastaların tedavi öncesinde hastaların aşı durumu, komorbiditeleri, Tb risk faktörleri değerlendirilmeli ve uygun tüberküloz tarama testi seçilmelidir. BCG aşısı olmayan hastalarda LTBE açısından daha dikkatli olunmalıdır.
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF THE DEVELOPMENT OF TUBERCULOSIS AFTER THE TREATMENT OF BIOLOGICAL AGENTS USED IN DERMATOLOGICAL DISEASES Introduction: Active tuberculosis (Tb) and latent tuberculosis infection (LTBI) reactivation may develop with biological agent treatments. LTBI reactivation rates reported during biologic therapies for dermatologic diseases vary according to the biologic agent used and the characteristics of the population. In addition, there are not enough studies on some agents that have recently been used. In this retrospective study, we aimed to determine the frequency of active and latent Tb development in patients receiving biologic therapy for various dermatologic diseases in our clinic and the factors affecting this situation in patients who developed active or latent Tb. Materials and Methods: The study included 324 patients who received biological agent treatment and were followed up in the Dermatology and Venereology Polyclinic of Gülhane Training and Research Hospital between November 2016 and June 2022. By examining patient records retrospectively, various demographic information (age, gender, etc.) , biological agent used and its duration, interferon gamma release test and/or tubeculin skin test values before and during treatment, latent and active Tb status, various laboratory and radiological imaging results were obtained. Results: Active Tb developed in one patient. LTBI was detected in 72 (22.2%) of 324 patients included in the study. The majority of patients with LTBI in the study population were male. The incidence of BCG scars in patients with LTBI (94.3%) was lower than in those without LTBI (49.1%). Seroconversion occurred in 14 (4.9%) of the patients and seroreversion occurred in 19 (6.6%). There was no statistically significant difference in serological change between biological agent classes. Conclusion: In patients for whom biological treatment is planned, vaccination status, comorbidities, and Tb risk factors should be evaluated and the appropriate