Genital estetik ameliyatının kadınlarda beden imajı algısı ve cinsel fonksiyona etkisi
The effect of genital aesthetic surgery on body image perception and sexual function in women
  1. Tez No: 897275
  2. Yazar: SİNEM GİZEM ÇALTEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN HAMLACI BAŞKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Bu çalışma genital estetik ameliyatlarının kadınlardaki beden imajı algısı ve cinsel fonksiyona olan etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Tanımlayıcı-prospektif tipteki bu araştırma 1 Kasım 2022–30 Temmuz 2023 tarihleri arasında bir eğitim araştırma hastanesinde jinekoloji servisine başvuran 50 kadınla yürütülmüştür. Ameliyat öncesi kadınlara sosyo-demografık ve tanımlayıcı özellikler anket formu, beden imajı algısı ölçeği ve kadın cinsel işlev ölçeği doldurulmuştur. İletişim bilgileri alınan hasta ameliyatından 2 ay sonra tekrar aranarak beden imajı algısı ölçeği ve kadın cinsel işlev ölçeği soru cevap şeklinde uygulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde frekans analizi, t testi ve tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Effect of Genital Aesthetic Surgery on Body Image Perception and Sexual Function in Women INTRODUCTION AND OBJECTIVE: This study was conducted to determine the effect of genital plastic surgery on women's body image perception and sexual function. MATERIAL AND METHOD: This descriptive-prospective type research was conducted with 50 women who applied to the gynecology service in a training and research hospital between November 1, 2022 and July 30, 2023. Before the surgery, women completed a socio-demographic and descriptive characteristics questionnaire, body image perception scale and female sexual function scale. The patient, whose contact information was obtained, was called again 2 months after the surgery and the body image perception scale and female sexual function scale were administered in the form of questions and answers. Frequency analysis, t test and one-way analysis of variance were used to evaluate the data.