Kayseri kentsel alanda bir aile sağlığı merkezine kayıtlı 0-24 aylık bebeği olan annelerin emzirme tutumlarının ve obezite önyargı durumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of breastfeeding attitudes and obesity prejudices of mothers with 0-24 months-old baby registered in a family health center in an urban area of Kayseri province
  1. Tez No: 897280
  2. Yazar: GÜLSER UNCULAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARDA BORLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
KAYSERİ KENTSEL ALANDA BİR AİLE SAĞLIĞI MERKEZİNE KAYITLI 0-24 AYLIK BEBEĞİ OLAN ANNELERİN EMZİRME TUTUMLARININ VE OBEZİTE ÖNYARGI DURUMLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ Gülser UNCULAR Erciyes Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü Halk Sağlığı Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi, Haziran 2024 Danışman: Doç. Dr. Arda BORLU ÖZET Obesite önyargısına sahip olan anneler emzirme sürecinde kilo alabilecekleri endişesiyle bebeklerini emzirme konusunda olumsuz tutumlar sergiliyebilirler. Tam tersine emzirmenin annenin doğumdan önceki kilosuna dönmesini kolaylaştırdığına inanan anneler ise bebeklerini emzirme de olumlu tutumlar içerisinde olabilirler. Çalışmada 0-24 aylık bebeği olan annelerin, emzirmeyle ilgili düşünce, davranış ve tutumları ile obezite önyargı durumlarının tespit edilmesi ve karşılaştırılması amaçlanmıştır. Kesitsel, tanımlayıcı tipteki bu çalışma 0-24 aylık bebeği olan 506 anne ile yüz yüze anket formu aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada annelerin emzirme tutumlarının ölçülmesi amacıyla Emzirme Tutumunu Değerlendirme Ölçeği (ETDÖ) ve obezite önyargılarının ölçülmesi amacıyla GAMS-27 Obezite Önyargı Ölçeği (OÖÖ) kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Ki kare, t testi, ANOVA testi, post hoc analizlerde Tukey testi, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis testi ve Spearman korelasyon analizi testi yapılmıştır. Çalışmadan elde edilen veriler SPSS 24.0 (Statistical Package for Social Science) istatistik program ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF BREASTFEEDING ATTITUDES AND OBESITY PREJUDICES OF MOTHERS WITH 0-24 MONTHS-OLD BABY REGISTERED IN A FAMILY HEALTH CENTER IN AN URBAN AREA OF KAYSERI PROVINCE Gülser UNCULAR Erciyes University, Health Sciences Institude Department of Public Health Master's Thesis, June 2024 Advisor: Assoc. Prof. Dr. Arda BORLU ABSTRACT Mothers who harbor prejudices against obesity may hold negative views regarding breastfeeding due to concerns about potential weight gain during the lactation period. Conversely, mothers who perceive breastfeeding as facilitating postpartum weight loss may exhibit favorable attitudes toward breastfeeding their infants. This study aimed to discern and compare the sentiments, actions, and beliefs of mothers with infants aged 0-24 months concerning breastfeeding and their predispositions towards obesity. Employing a cross-sectional, descriptive design, a face-to-face survey was administered to 506 mothers of infants in this age range. Breastfeeding Attitude Evaluation Scale (BAES), gauged maternal attitudes towards breastfeeding, while the GAMS-27 Obesity Prejudice Scale (OPS) assessed obesity prejudices.