İnsanın çaba'sına Prometheus üzerinden yeni bir ziyaret
A new visit to human effort through Prometheus
- Tez No: 897296
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEVRİYE DEMİR GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmanın amacı, insanın kendisi ve çevresi için sarf etmiş olduğu çabaya Prometheus efsanesinden hareketle yeni bir perspektiften yaklaşmaktır. Çabanın bizzat kendisine yoğunlaşacak olan bu araştırma, yalnızca insanın çabasıyla birlikte ortaya çıkan belirsizliği açıklamaya çalışmakla kalmayacak, dünden bugüne insanın Prometheus'la ilişkilendirilmesini de göz önünde bulunduracak ve bu ilişkinin altındaki bağlantıyı da açıklamaya çalışacaktır. Belirsizliğin insanın çabasından kaynaklandığı noktasından hareket edilecektir. İnsanın çabasına ve onun beraberinde getirdiği belirsizliğin gündeme getirilmesiyle birlikte yeni ziyaretin ilk adımları atılmaya başlanacaktır. İlk olarak insanın çabasını anlayabilmek için çabanın kendisine ve insanla olan ilişkisine, ikinci olarak ise bu çabanın yerinin Prometheus'un efsanesindeki konumuna yani Olympos ateşine değinecektir. Varılan sonuçla birlikte insanın çabasına Prometheus üzerinden yapılacak olan bu yeni ziyaret, üçüncü adım olarak insanı Prometheus ile ilişkilendirmiş olan Camus ve Levinas üzerinden de değerlendirecek ve Olympos ateşine dönük yeni bir imkânın sorgulamasını da yapacaktır. Daha sonra ise bu sorgulamanın sonucunda ortaya çıkan tespit, çabaya yapılmış olan yeni ziyaretle birlikte insana farklı bir perspektiften yaklaşmanın imkânını ortaya koymuş olacaktır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to approach the human effort from a new perspective, based on the legend of Prometheus. This research, which will focus on the effort itself and won't gonna only try to explain the uncertainty that arises with human effort, but will also take into account the association of man with Prometheus from past to present and try to explain the connection underlying this relationship. It will be based on the point that uncertainty arises from human efforts. By bringing to the fore the human effort and the uncertainty it brings, the first steps of the new visit will begin to be taken. . Firstly, in order to understand human effort, it will touch upon the effort itself and its relationship with humans, and secondly, it will touch upon the place of this effort in the legend of Prometheus, that is, the fire of Olympus. With the conclusion reached, this new visit to human effort through Prometheus will, as a third step, evaluate humans through Camus and Levinas, who associated humans with Prometheus, and question a new possibility for the fire of Olympus. Later, the determination that emerged as a result of this questioning will reveal the possibility of approaching human from a different perspective with the new visit to the effort.