Farklı sulama suyu düzeylerinin adaçayı (Salvia officinalis) bitkisinde verim ve verim karakteristikleri üzerine etkileri
Effects of different irrigation water levels on yield and yield characteristics in sage (Salvia officinalis) plant
- Tez No: 897297
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİN MURADİYE AKÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Parazitoloji, Ziraat, Parasitology, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Aydın ilinde 2022 yılında saksı denemesi olarak yürütülen bu çalışmada, farklı damla sulama suyu düzeylerinin adaçayı bitkisinin verim ve verim karakteristikleri üzerine olan etkileri araştırılmıştır. Tesadüf parselleri deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak yürütülen araştırmada; saksılarda iki günlük eksilen nemin saksı su tutma kapasitesine getirilmesi için gerekli olan sulama suyu miktarının %40, %60, %80, %100 ve %120'sinin uygulandığı beş farklı sulama suyu düzeyi incelenmiştir. Çalışmada, konulara uygulanan sulama suyu miktarı 5,59-16,76 L/bitki aralığında, bitki su tüketimi değerleri ise 5,83-17,01 L/bitki aralığında değişmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a pot experiment in Aydın province in 2022 and the effects of different drip irrigation water levels on the yield and yield characteristics of sage plants were investigated. In the study conducted with three replications according to the randomized plots experimental design; five different irrigation water levels were examined in which 40%, 60%, 80%, 100% and 120% of the amount of irrigation water required to bring the two-day decreasing moisture in the pots to the pot water holding capacity were applied. In the study, the amount of irrigation water applied to the subjects varied between 5,59- 16,76 L/plant, and plant water consumption values varied between 5,83-17,01 L/plant.