Dudak damak yarıklı hastalarda temporomandibular eklem morfolojisinin konik ışınlı bilgisayarlı tomografi ile incelenmesi
- Tez No: 897299
- Danışmanlar: PROF. DR. ELÇİN ESENLİK
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Amaç: Bu çalışmanın amacı dudak damak yarığına sahip hastalarda temporomandibular eklem morfolojisinin konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) ile incelenerek yarıksız Sınıf 1 hastalarla karşılaştırılmasıdır. Yöntem: Tek taraflı tam dudak damak yarıklı yaş ortalaması 11,04±2,72 yıl olan 43 hasta, çift taraflı tam yarıklı yaş ortalaması 11,98±3,45 yıl olan 27 hasta ve tek taraflı dudak ve alveol yarıklı yaş ortalaması 11,93±2,71 yıl olan 10 hasta olmak üzere toplam 80 hastanın ve iskeletsel Sınıf 1, yarıksız hastaların dahil edildiği yaş ortalaması 14,45±2,3 yıl olan 83 hastanın TME bileşenleri KIBT ile ölçüldü. Kondilin mediolateral ve anteroposterior boyutu, kondilin aksiyel açısı, glenoid fossanın boyutu ve derinliği, artiküler eminens yüksekliği ve açısı, ön ve arka eklem aralığı, kondil başının şekli ve genişliği, kondilin ve koronoid proçesin yüksekliği i-Dixel 2.0/ One DataViewer/ One Volume Viewer yazılım programı kullanılarak ölçüldü ve sağ sol simetrisi incelendi. Dudak damak yarıklı bireyler ile yarıksız Sınıf I okluzyona sahip bireyler arasındaki ölçümler ANOVA analizi, Kruskal Wallis, Tukey-Kramer çoklu karşılaştırma testi, Pearson Chi-Square ve Fisher's Freeman Halton Test kullanılarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: The aim of this study is to examine the temporomandibular joint morphology in patients with cleft lip and palate using cone beam computed tomography (CBCT) and compare it with Class 1 patients without cleft. Method: Forty three patients with unilateral complete cleft lip and palate with a mean age of 11.04±2.72 years, 27 patients with bilateral complete cleft with a mean age of 11.98±3.45 years, and 27 patients with unilateral complete cleft lip and alveolus mean age of 11.93± The TMJ components of a total of 80 patients, including 10 patients with an age of 2.71 years, and 83 patients with a mean age of 14.45±2.3 years, including skeletal Class 1, non-cleft patients, were measured by CBCT. Mediolateral and anteroposterior dimension of the condyle, axial angle of the condyle, size and depth of the glenoid fossa, height and angle of the articular eminence, anterior and posterior joint space, shape and width of the condyle head, height of the condyle and coronoid process i-Dixel 2.0/ One DataViewer/ One Volume Viewer It was measured using a software program and right-left symmetry was examined. Measurements between individuals with cleft lip and palate and individuals with healthy Class I occlusion were analyzed using ANOVA analysis, Kruskal Wallis, Tukey-Kramer multiple comparison test, Pearson Chi-Square and Fisher's Freeman Halton Test.