Gine-Bissau ekonomisi ve finans kesminin incelenmesi: Kısıtlamalar ve gelişimi için öneriler
Review of Guinea-Bissau economy and financial sector: Limitations and suggestions for its development
- Tez No: 897300
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT AYPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Gerçekleştirilen çalışmada Sahra altı Afrika'nın küçük devletleri arasında bulunan ve genellikle“kırılgan”bir devlet olarak nitelendirilen Gine-Bissau Ekonomisi ve finans kesminin incelenmesi seçilmiş, sektör içerisindeki kısıtlamalar ve benimsenecek politikalar üzerinde durulmuştur. Böylelikle bağımsızlık ardından finans sektörüne dair uygulamalar diğer Sahra altı Afrika ülkeleri ile kıyaslanmış, farklılıklar ve benzerliklerin ortaya konması hedeflenmiştir. Çalışmada ulusal ve uluslararası veri indekslerine başvurulurken, veriler betimleyici analiz ile yorumlanmıştır. Ulusların kalkınmasında aktif bir unsur olan finans sektöründe ekonomik kalelerin sağlam olması son derece önemlidir. Çalışma sonucunda ulusal entegrasyonunu nispeten sağlayabilmiş bir ülke olan Gine-Bissau'da yaşanan askeri darbelerin, suikastlar ve yolsuzluklar ile desteklenen siyasi istikrarsızlığın finans sektörünü de olumsuz etkilediği, kriz ardından düzenleyici reformların büyük bölümünün gelişmiş ekonomiler üzerine odaklandığı görülmektedir. Gine- Bissau'nun finansal sistemi ve bankacılık sektörüne dair ayrıntıları içeren bu çalışmada Gine-Bissau'da bankanın evrenselleştirilmesine yönelik eğilim bir realite örneği niteliği taşımaktadır. BAO (Batı Afrika Bankası) tarafından gerçekleştirilen finansal hizmetler ile bazı kredi ödemeleri NSIA (Yeni Afrika Arası Sigorta Şirketi)'nin güvence altına alınması adına atılan önemli adımlar arasında görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In the study, the Economy and financial sector of Guinea-Bissau, which is among the small states of Sub-Saharan Africa and generally described as a“fragile”state, was chosen to be examined, and the restrictions within the sector and the policies to be adopted were emphasized. Therefore, the practices in the financial sector after independence were compared with other Sub-Saharan African countries, and it was aimed to reveal the differences and similarities. While national and international data indexes were referenced in the study, the data were interpreted with descriptive analysis. It is extremely important that economic strongholds are strong in the financial sector, which is an active element in the development of nations. As a result of the study, it is seen that the political instability, supported by military coups, assassinations and corruption in Guinea-Bissau, a country that has relatively achieved national integration, also negatively affected the financial sector, and most of the regulatory reforms after the crisis focused on developed economies. In this study, which includes details about the financial system and banking sector of Guinea-Bissau, the trend towards universalization of the bank in Guinea-Bissau is an example of reality. Financial services provided by BAO (West African Bank) and some loan payments were among the important steps taken to secure NSIA (New Inter-African Insurance Company).