Oberon à travers les époques: Représentations d'Oberon dans La Chanson des Nibelungen, Huon de Bordeaux et Le Songe d'une nuit d'été
Bir çağdan diğerine Oberon: Oberon karakterinin Nibelungen Destanı, Huon de Bordeaux ve Bir Yaz Gecesi Rüyası'ndaki temsili
  1. Tez No: 897358
  2. Yazar: EKİMER BAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN BEZCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışma, Oberon karakterinin yüzyıllar boyunca nasıl evrildiğini inceleyerek, sosyo-kültürel bağlamların onun farklı edebi eserlerdeki temsillerini nasıl etkilediğini araştırmaktadır. İlk olarak Cermen ve Frank destanlarında Alberich olarak bilinen bu karakter, Orta Çağ Fransız edebiyatında Huon de Bordeaux ile Auberon'a dönüşür ve nihayetinde Shakespeare'in Bir Yaz Gecesi Rüyası'nda Oberon şeklini alır. Analiz, Gilbert Durand'ın arketipolojik yaklaşımına dayanarak, bu karakterin temsillerinin zamanının sosyo-kültürel ve edebi dinamiklerini nasıl yansıttığını ortaya koymaktadır. Alberich,“vahşet”ve“tersine çevrilmiş egemenlik”ile gece düzenine ait olan hayal gücünü temsil ederken, Auberon“aşma”ve“ilahi”olan gündüz düzeniyle ilişkilidir. Buna karşın, Shakespeare'in periler kralı Oberon'u, bastırılmış duyguların serbest bırakılmasını temsil eder ve insan rasyonalitesini alt üst eder, hayal gücünün gece düzenini işler. Oberon'un her temsili kendi sosyo-kültürel ve edebi bağlamına dayanır, onun özelliklerini, eylemlerini ve ona atfedilen sembol ve arketipleri etkiler. Çalışma, her toplum ve dönemin ihtiyaç ve inançlarının bir karakterin tasvirini nasıl etkilediğini ve Oberon karakterinin nesiller boyunca anlatı ve kültürel ihtiyaçlara cevap vermek için nasıl temel unsurlarını koruyarak yeniden yorumlandığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The present paper examines the evolution of the character Oberon over the centuries, exploring how socio-cultural contexts influence his representations in different literary works. Initially known as Alberich in Germanic and Frankish epics such as The Song of the Nibelungs, this character transforms into Auberon in medieval French literature with Huon de Bordeaux, and eventually takes the form of Oberon in Shakespeare's A Midsummer Night's Dream. The analysis relies on Gilbert Durand's archetypological approach, revealing how each representation of this character reflects the socio-cultural and literary dynamics of its time. Alberich embodies“savagery”and“reversed sovereignty,”associated with the nocturnal regime of the imaginary, while Auberon symbolizes“transcendence”and“divinity,”pertaining to the diurnal regime. In contrast, Shakespeare's Oberon, king of the fairies, represents the release of repressed emotions and overturns human rationality, operating within the nocturnal regime of the imaginary but in a different manner. Each representation of Oberon is grounded in its own socio-cultural and literary context, influencing his attributes, actions, as well as the symbols and archetypes associated with him. The study reveals how the concerns and beliefs of each society and era influence the portrayal of a character and shows how the character of Oberon is reinterpreted through the ages to meet narrative and cultural needs while retaining fundamental elements that resonate across generations.