Kurum kültürünün örgütsel çeviklik ve okulda dijital yönetim üzerinde etkileri
Effects of corporate culture on organizational agility and digital management in school
  1. Tez No: 897361
  2. Yazar: GİZEM ÇAKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Sürekli gelişen dinamik bir çağda, örgütler birtakım zorluklar ve fırsatlarla karşı karşıya kalmaktadır. Kültür, çeviklik ve dijitalleşmenin sinerjisi, modern işletmelerin dinamiklerini şekillendiren kritik birer kavram olarak ortaya çıkmıştır. Bu araştırmanın amacı, kurum kültürünün, örgütsel çeviklik ve okulda dijital yönetim üzerindeki etkisini incelemektir. Bu araştırmada karma araştırma yöntemlerinden açımlayıcı sıralı desen kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini tabakalı örnekleme yoluyla belirlenmiş ve uygun örnekleme yoluyla seçilmiş okul müdürleri oluşturmaktadır. Çalışmanın nicel araştırması için Türkiye geneli ortaöğretim kurumlarında görev yapan 376 okul müdüründen, nitel araştırması için de yine Türkiye geneli ortaöğretim kurumlarında görev yapan 30 okul müdüründen veri toplanmıştır. Araştırmanın nicel verileri SPSS21 programı, nitel verileri de Maxqda20 programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Bu araştırma sonunda, okullarda ağırlıklı olarak klan kültürünün baskın olduğu, okulların örgütsel çeviklik düzeylerinin ve dijital yönetim kapasitelerinin katılımcılar tarafından yüksek düzeyde algılandığı sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca hem nicel hem de nitel analiz sonuçları tüm boyutları ile birlikte değerlendirildiğinde, kurum kültürünün örgütsel çeviklik ve dijital yönetim ile ilişkili olduğu, bu ilişki düzeylerinin katılımcıların okullarında algıladıkları kurum kültürü türlerine göre farklılaştığı görülmüştür. Nicel analiz sonuçlarına göre adhokrasi kültürünün örgütsel çeviklik ve dijital yönetim üzerinde olumlu bir etkisi olduğu, hiyerarşi kültürünün ise olumsuz bir etkisi olduğu sonucuna varılmıştır. Nitel analiz sonuçlarına göre ise klan kültürü, örgütsel çeviklik ve dijital yönetim üzerinde en belirgin etkiye sahip kurum kültürüdür.
Özet (Çeviri)
In a constantly evolving dynamic era, organizations face a number of challenges and opportunities. The synergy of culture, agility and digitalization has emerged as critical concepts shaping the dynamics of modern businesses. The purpose of this research is to examine and reveal the impact of corporate culture on organizational agility and digital management at school. Explanatory sequential design was used as the method in this mixed research. The sample of the research consists of school principals who were determined through stratified sampling and selected through convenience sampling. For the quantitative research of the study, data was collected from 376 school principals working in secondary education institutions throughout Turkey, and for the qualitative research, data was collected from 30 school principals working in secondary education institutions throughout Turkey. The quantitative data of the study were analyzed through the SPSS21 program and the qualitative data were analyzed through the Maxqda20 program. At the end of this research, it was concluded that clan culture is dominant in schools and that the organizational agility levels and digital management capacities of schools are perceived at a high level by the participants. In addition, when both quantitative and qualitative analysis results were evaluated together with all their dimensions, it was seen that corporate culture has highest level relationship between organizational agility and digital management, and these relationship levels differ according to the types of corporate culture that the participants perceived in their schools. According to the quantitative analysis results, it was concluded that adhocracy culture has a positive impact on organizational agility and digital management, while hierarchy culture has a negative impact. According to the results of the qualitative analysis, clan culture is the corporate culture that has the most significant impact on organizational agility and digital management. As a result, corporate culture has a binding role on organizational agility and digital management.