Kurum kültürünün örgütsel öğrenme engelleri üzerine etkisi
Influence of corporation culture on organizational learning barriers
  1. Tez No: 476830
  2. Yazar: ERDAL BEŞOLUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ PARLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Çalışma Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Küreselleşme olgusu, bilgi teknolojilerindeki hızlı gelişmeler ile birlikte örgütler için ulusal sınırları kaldırarak uluslar arası bir rekabet ortamı oluşturmaktadır. Örgütler, bu yeni ve belirsiz rekabet ortamında yeniden yapılanma süreçlerini tamamlayabilmeleri için örgütsel öğrenmeye ve bu örgütsel öğrenme ortamını destekleyen bir kurum kültürüne ihtiyaç duymaktadırlar. Örgütler, değişen çevresel koşullara adapte olabilmeleri ve ekonomik bir rekabet avantajı sağlayabilmeleri için kurum kültürünün desteklediği bir öğrenme sürecine gerekli önemi göstermelidir. Bu çalışmanın amacı, bir organizasyonun sahip olduğu kurum kültürün örgütsel öğrenme sürecine olan etkilerini incelemektir. Organizasyonlar öğrenme sürecinde örgütsel öğrenme engelleri ile karşılaşabilmektedirler. Bu bakımdan, örgütsel öğrenme engelleri üzerinde kurum kültürünün olumlu olduğu kadar olumsuz bir takım etkileri de mevcuttur. Sonuç olarak, çalışmamızda bu öğrenme engellerinin kurum kültürü ile olan ilişkisini belirleyeceğiz.
Özet (Çeviri)
Globalization has seated on environment of international competition, in which borders nation borders are becoming more transparent, for organizations with rapid developments in information technologies. As this environment is ambiguous and new, organizations need to complete the process of restructuring themselves hence, it is necessary for them to have organizational learning and an organizational culture that encourages this learning setting. Organizations have to emphasize the importance of learning process enhanced by organizational culture in order to adapt themselves to the environmental conditions changing continuously and also to get a competitive advantage. The purpose of this work is to analyze the effects of organizational culture on the process of organizational learning. Organizations could encounters barriers to learning during the organizational learning process.In this regard, organizational culture is both positive and negative effects on the barriers to organizational learning. As a consequence, this work will evaluate the relation between organizational culture and these learning barriers