Cypro-Anatolian connections in the Late Bronze Age
Geç Bronz Çağı Anadolu Kıbrıs ilişkileri
  1. Tez No: 89738
  2. Yazar: EKİN KOZAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MARİE-HENRİETTE GATES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
TÜRKÇE ÖZET Geç Bronz Çağı Doğu Akdeniz ticaretine olan ve gittikçe artan ilgiye rağmen, bu dönemdeki Anadolu Kıbrıs ilişkileri incelenmemiştir. Bu tezin amacı bu konuyu gün ışığına çıkarmaktır. Bu ilişkilerin varlığı Hitit kaynaklarında iki yüzyil süre boyunca (M.Ö. 1400- 1200) ve Ugarit kaynaklarında M. Ö.13. yüzyılda bilinmektedir. Bu tezde, belirtilen tarihsel süreç içerisinde ilişkiler değişik yönlerden incelenmiştir. Tarihsel kaynaklar ve arkeolojik buluntular arasındaki bağlantı ortaya konmuştur. İyi ilişkilerin, Hitit İmparatorluğunun çökmesinden kısa bir süre öncesine kadar devam ettiği yazılı kaynaklardan anlaşılmaktadır. 15. ve 13. yüzyıllar arasında Beyaz Astarlı ve Halka Kaideli seramik türleri Kilikya Bölgesi'ne, 13. yüzyılda ise Kırmızı Boyalı Çarkta Üretilmiş seramik türü Göksu Vadisi üzerinden Boğazköy'e ihraç edilmiştir. 13. yüzyıldaki seramik dağılımı Hititlerin denizaşırı faaliyetlere artan ilgisini göstermektedir. Ayrıca bu dönemde Hitit başkenti Tarhuntassa Bölgesi'ne aktarılmıştır. 13. yüzyıl sonunda, Hititlerin Kıbrıs'a askeri müdahalesi sonucu, ada Hitit kontrolü altına girmiştir. Bu tarihi olay, Kıbrıs'ta bulunan Hitit küçük buluntularıyla arkeolojik yönden açıklanabilmektedir. Bu ön çalışmada Güney Anadolu ve Kıbrıs'ın jeofiziksel özellikleri, Geç Bronz Çağı merkezlerinin dağılımı, antik dönemdeki denizcilik açısından önem taşıyan iklim koşulları ve kıyıların fiziksel yapısı da incelenmiştir. Sonuç olarak, yukarda belirtilen etkenlerin bir sentezi oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The relations between Anatolia and Cyprus in the Late Bronze Age have been neglected in contrast to the growing interest in the Eastern Mediterranean trade. The main goal of this thesis is to bring this subject to light. These relations were attested in the Hittite sources for two centuries (ca.1400- 1200 B.C.) and in Ugaritic sources in the 13th century B.C. Within this historical framework the connections are reviewed in different perspectives. Correlations between the historical sources and the archaeological evidence are proposed. In this period, friendly relations existed, which were implied in the written texts until the time shortly before the collapse of the Hittite Empire. From the 15th until the 13th centuries White Slip and Base Ring wares were exported to Cilicia, whereas in the 13th century the Red Lustrous Wheelmade Ware was transported to the Hittite capital through the Göksu Valley. The new ceramic distribution pattern in the 13th century shows the increase of the Hittites' interest in overseas activities. Besides, this was the time when the Hittite capital was moved to the land of Tarhuntassa. At the end of the 13th century B.C. with the military intervention of Hittites, Cyprus came under the control of the Hittite Empire. This was demonstrated in the archaeological record by the Hittite small finds in Cyprus. In this preliminary study I have also touched upon the geophysical features of southern Anatolia and Cyprus, the distribution of the Late Bronze Age sites in both places, the climatic factors and conditions, which play a very important role in the ancient navigation and the physical layout of the coastlines. Conclusively, a synthesis of these various factors are put forward.