The Failure of the U.S. reservation policy for the native Americans: The Navaja at Bosque Redondo 1864-68
Birleşik Devletlerin kızılderili politikasındaki başarısızlığı: Bosque Redondo'daki Navajo kızılderilileri: 1864-68
- Tez No: 89739
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FRANK TOWERS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Bu tezin amacı, Navajo yerlilerinin Bosque Redondo Rezarvasyonu'nda 1864-1868 yılları arasında yaşadıkları deneyimi Amerika Birleşik Devletleri'nin yerli halklar için öngördüğü rezarvasyon politikasının bir başarısızlığı olarak sunmaktır. Tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, Navajo yerlilerinin geçmişleriyle birlikte Pueblo yerlileri ve İspanyollarla kurdukları ilişkiler sonucunda Navajo ekonomisinin ve kültürünün uğradığı değişimden söz etmektedir. İkinci bölüm ise, Navajo- Birleşik Devletler arasındaki Bosque Redondo öncesi politik ilişkileri ve Navajo yerlilerinin rezarvasyona yerleştirilmesinin sebeplerini anlatmaktadır. Üçün cü bölüm ise Navajolar'ın Bosque Redondo Rezarvasyonu'nda geçirdikleri yılları incelemekte ve bu rezervasyonun neden Navajolar için uygun yerleşim yeri olma dığını açıklamaktadır. Birleşik Devletler Hükümeti rezarvasyonları, serbest olarak dolaşan yerli kabilelerini sınırları çizilmiş belli bir toprak parçasına sokarak beyaz yerleşimcileri yerli saldırı larından korumayı ve aynı zamanda yerli halkların Amerikan toplumuna asimilasyonunu sağlamak amacıyla düzenlemiştir. Bosque Redondo Rezarvasyonu da bu amaçlar doğrultusunda Navajolar için oluşturulmuştur. Fakat, ekonomik güçlükler, Navajolann Amerikan asimilasyonuna karşı direnmeleri ve ordu görevlileri ile yerli halklarla ilişkileri düzenlemekten sorumlu devlet görevlileri arasındaki çekişme Birleşik Devletlerin rezarvasyon politikasını Bosque Redondo'da geçersiz kılmıştır. Bu deneyim, federal hükümete yerli halklarla ilgili politikasındaki bu stratejisinin sınırlarını göstermiştir. Navajolann tarihi ile ilgili olarak bu tezde ana ve ikinci derecede kaynaklar kullanılmıştır. Birleşik Devletler Ulusal Arşivlerindeki beyazların ve Navajolann kendileri ile ilgili olan ifadeleri ana kaynakların çoğunluğunu oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The objective of this thesis is to present the Bosque Redondo Reservation experience of the Navajo Indians (1864-68) as a failure of the United States Indian Reservation Policy. The thesis is divided into three chapters. The first chapter gives background information about the Navajo Indians from 1680 to 1846. It concentrates on their changes in their culture and economy that resulted from contact with the Pueblo Indians and the Spaniards. Chapter Two covers the United States- Navajo political relationship prior to the Bosque Redondo period (1846-64). It focuses on the reasons behind the Navajo removal to Bosque Redondo. The third chapter of the thesis discusses the years that the Navajos lived at the Bosque Redondo and it explains why this reservation did not become a permanent settlement for the Navajo Indians. The U.S. Government designed reservations to keep the wandering Native American tribes on restricted lands with well-defined borders in order to protect the white settlers from Indian attacks and to assimilate the Native Americans into American society. The Bosque Redondo Reservation was established for these purposes. However, economic difficulties, Navajo rejection of assimilation, a political dispute i between the military officials and the officials of the Bureau of Indian Affairs thwarted the reservation policy at Bosque Redondo, and showed the limitations on this government strategy for dealing with indigenous peoples. This thesis uses primary and secondary sources to document the history of the Navajo. Government records from the National Archives, firsthand testimony by white travellers and the Navajo themselves comprise* the bulk of primary sources.