Petrol arama sondaj kara kulelerinde iş sağlığı ve güvenliği tehlikelerinin belirlenmesi ve risk analizi için FMEA metodu uygulaması
FMEA method application for identification of occupational health and safety hazards and risk analysis in oil exploration drilling onshore rigs
- Tez No: 897391
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OKAN ÖZBAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Mining Engineering and Mining, Petroleum and Natural Gas Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 246
Özet
Bu çalışmanın amacı sondaj kara kulelerindeki tehlikeli olgu ve durumları belirlemek ve bu tehlikelerin oluşması durumunda bu tehlikelere karşılık gelebilecek zararlılık derecesini, sebep ve sonucu değerlendirmek için FMA Risk Değerlendirme Metodu kullanarak petrol arama kulelerinde risk değerlendirmesi yapmak kulede oluşabilecek tehlikeler ve bu tehlikeden doğabilecek risklerin beraberinde getirebileceği can ve mal kaybını belirlemek için bu risklerin ortadan kaldırılması veya hafifletilmesi için çözüm önerileri sunmaktır. Bu amaçla Diyarbakır ilinde faaliyet gösteren bir petrol arama firmasının çalışma yapan petrol arama kulesinde bu risk metodu kullanılarak elde edilen sonuçlar ve bu sonuçlara çözüm önerileri sunulmuştur. Yapılan bu risk değerlendirmesinde kalitatif (Nicel) veriler kullanılarak FMEA metodu üzerinden sayıların artış göstermesi durumuna bağlı olarak risklerin de artış göstermesi tehlike durumunun daha sık yaşanması gibi sonuçlara ulaşılmıştır. Bu nedenle kulede bulunan tüm riskler ve bu risklerin oluşturabileceği etkiler tespit edilmiş. Daha sonra belirlenmiş olan bu risk faktörleri için bu risklerin sıklık ve şiddet değerleri FMEA yöntemi ile ortaya konarak tehlikelerin giderilmesi için çözüm önerileri sunulmuştur. Kulede bulunan her iş bölümü için form oluşturulmuş ve bu riskler ayrı ele alınıp değerlendirme yapılmıştır. Sonuç olarak bu risk analizi yardımı ile kulede oluşabilecek kazaların ve bu kazalara bağlı oluşabilecek yaralanma, ölüm veya ekonomik kayıpların azaltılması için alınması gereken önlemler belirlenmiştir. Risk kontrolü aşamasında kule periyodik olarak ziyaret edilmeli yeni risklerin ortaya çıkıp çıkmadığı ve bu tespit edilen önlemlerinin ne kadar uygulandığı, kuledeki kayıpların ne kadar azaldığı gözlenmelidir
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the dangerous events and situations in drilling land rigs and to evaluate the degree of hazards, cause and effect that may correspond to these hazards in case of occurrence, to conduct risk assessment in oil exploration rigs using the FMA Risk Assessment Method, to determine the hazards that may occur in the rig and the loss of life and property that may arise from these hazards, and to present solution suggestions for eliminating or mitigating these risks. For this purpose, the results obtained by using this risk method in an oil exploration rig operating in Diyarbakır province and solution suggestions for these results are presented. In this risk assessment, qualitative (quantitative) data were used and the FMEA method was used to reach conclusions such as the increase in the numbers and the increase in the risks and the occurrence of the hazard situation more frequently. Therefore, all risks in the rig and the effects that these risks may create were determined. Later, for these determined risk factors, the frequency and severity values of these risks were determined with the FMEA method and solution suggestions were presented to eliminate the dangers. A form was created for each work section in the tower and these risks were taken into consideration and evaluated separately. As a result, with the help of this risk analysis, precautions to be taken to reduce the accidents that may occur in the tower and the injuries, deaths or economic losses that may occur due to these accidents were determined. During the risk control phase, the tower should be visited periodically to see whether new risks have emerged and to what extent these identified precautions have been implemented and to what extent the losses in the tower have decreased.