Synthesis of beta-cyclodextrin containing diblock copolymers and their host-guest based self-assembly
Beta-siklodekstrin içeren diblok kopolimerlerin sentezi ve konak-konuk temelli bir araya gelmeleri
  1. Tez No: 897430
  2. Yazar: HÜSEYİN KURUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AMİTAV SANYAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Beta-siklodekstrin (β-CD) içeren ve uyaranlara duyarlı ilaç salınım profili olan nanoparçacıklar (NP) çeşitli hedefli ilaç taşıma sistemleri arasında uygulanabilir bir yaklaşım sunuyor. İşbu çalışmada, β-CD içeren kopolimerler, β-CD monomerinin doğrudan polimerizasyonu ya da polimerizasyon sonrası β-CD eklenmesi ile üretilmiştir. Bu kopolimerler β-CD ve polimer zinciri arasında redoksa duyarlı disülfit bağı bulundurup ilacın β-CD ile beraber salınmasına neden olmaktadır. NPlerin kendi kendilerine bir araya gelmeleri β-CD ve ilacın arasında olan konak-konuk etkileşimi ile gerçekleşmektedir. Böylece β-CD'in indirgen ortamda polimer zincirinden kopması NPlerin dağılmasını hızlandırarak ilaç salınımını arttıracaktır. β-CD indirgen ortamda polimerlerden tamamen ayrılmıştır. NPler kürkümin ve doksorubisin kullanılarak sentezlenmiştir. Yapay indirgen koşullarda NPlerden kürkümin salınımı kontrolden kayda değer anlamda fazla olmuştur. Disülfitle bağlı β-CD içeren diblok kopolimerlerden sentezlenen polimerik NPler redoksa duyarlı bir salınım göstererek hedef bölgeye yüklerini daha etkili bir şekilde taşıyıp teslim edebileceklerini gösteriyor.
Özet (Çeviri)
Among various systems, beta-cyclodextrin (β-CD) containing polymeric nanoparticles (NP) with a stimuli-responsive drug release profile offer a feasible approach to targeted drug delivery. Herein, we synthesize β-CD containing diblock copolymers using direct polymerization of β-CD monomer or post polymerization addition of βCD. These copolymers contain redox-responsive disulfide bonds between β-CD and the polymer backbone allowing the release of the drug along with β-CD. The self-assembly of NP is based on the host-guest interaction of β-CD and the drug. Thus, the cleavage of β-CD from the copolymer backbone in a reducing environment accelerates the disassembly of the NPs leading to an increased drug release. β-CD was released fully from copolymers in a reducing environment. NPs were synthesized using curcumin (CUR) and doxorubicin (DOX) as drugs. In-vitro CUR release from NPs in a reducing environment was significantly higher than control. Polymeric NPs made with disulfide linked β-CD containing diblock copolymers show redox-responsive release of their loaded drug indicating their ability to carry and deliver cargo more efficiently to the target site.