Exploring novel A-I RNA editing sites and adar activity in breast cancer
Meme kanserinde yeni A-I RNA düzenleme noktalarının keşfi ve adar aktivitesinin araştırılması
  1. Tez No: 897431
  2. Yazar: ELANUR ALMERİÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ELİF ERSON BENSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
RNA düzenlemesi, özellikle adenozinin inozine (A-I) dönüşümü, epitranskriptomda önemli bir değişiklik olup, adenozin deaminaz (ADAR) enzimleri tarafından yönetilir. Bu post-transkripsiyonel modifikasyon, protein seviyelerini ve fonksiyonlarını önemli ölçüde etkileyerek, normal ve kanser hücrelerinde önemli bir rol oynar. Ancak, RNA düzenleme olaylarının fonksiyonel önemi henüz yeterince belirlenmemiş ve değeri tam olarak anlaşılmamıştır. Bu çalışmada, kombinatif bir yaklaşımla 3'UTR'lerdeki düzenleme noktalarının in-silico keşfinin ardından bu noktaların aday transkriptler üzerindeki etkisini doğrulamak ve mekanizmasını çözmek için deneysel bir yöntem kullandık. Ayrıca, araştırmamız ADAR ve diğer RNA bağlayıcı proteinler arasındaki potansiyel etkileşimi araştırmayı amaçlamakta, böylece 3'UTR düzenleme olaylarının kolaylaştırılmasında bu proteinlerin birlikte oynadığı rol incelenmiştir. Özetle, bu çalışma, meme kanserlerinde epitranskriptomik düzenleme yoluyla kanserle ilişkili genlerin deregülasyonunu anlamaya yönelik bir çaba içinde olup, RNA düzenleme olaylarını daha derinlemesine anlama amacını taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Adenosine to inosine RNA editing is a crucial modification within the epi-transcriptome. It is orchestrated by adenosine deaminase (ADAR) enzymes. This post-transcriptional modification significantly influences protein levels and functions and, hence, is pivotal in normal and cancer cells. However, the functional importance of RNA editing events is under-detected and under-valued, primarily due to technical detection limitations. Here, the combination of in-silico editing site discovery in the 3'UTRs with an experimental pipeline has been adopted to confirm and mechanistically decipher the effect of editing sites on candidate transcripts in breast cancer cells. In addition, our study further investigates the possible interaction of ADAR1 with other RNA-binding proteins to light up their collaborative role in facilitating the 3'UTR editing events. In summary, this study aims to improve our understanding of RNA editing events concerning gene deregulation through epi-transcriptomic mechanisms in breast cancers.