Spatial panel data analyses on the effects of climate change on wheat production in Türkiye
İklim değişikliğinin Türkiye'de buğday üretimine etkilerine ilişkin mekansal panel veri analizi
  1. Tez No: 897465
  2. Yazar: ŞERİFE SELCAN YÜKÇÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FULYA GÖKALP YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, İstatistik, Agriculture, Statistics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
İklim değişikliği uzun yıllardır dünyadaki yaşamı tehdit ediyor. Son yıllarda etkileri hissedilebilir bir hal aldı. Bu nedenle de iklim değişikliği üzerine yapılan çalışmalar yaygınlaştı. Etkileri hemen hemen her alanda doğrudan ya da dolaylı gözlemlenebiliyor. Bu alanlardan biri de tarım. İklim değişikliğinin tarıma etkisi üzerine dünyada ve Türkiye'de birçok çalışma yapıldı ancak bu çalışmalar, Türkiye için etkileri belli bir tarım ürünü özelinde şehir bazında incelememekteler. Bu nedenle bu çalışmada Türkiye'de en yaygın üretilen tarım ürünlerinden biri olan buğdayın iklim değişikliğinden nasıl etkilendiğini şehir bazında açıklamayı amaçladık. Bunun için şehir bazında bir veri seti kullanıldı. Veri seti 2004 yılından 2020 yılına kadar olan yıllık buğday verimini, sıcaklık ve yağış ile ilişkili iklim verilerini ve kişi başına gayri safi yurt içi hasıla verisini içermektedir. Verinin panel yapısı ve mekânsal korelasyonları nedeniyle mekânsal panel modelleri olan mekânsal hata modeli, mekânsal Durbin modeli ve mekânsal gecikme modeli kullanıldı. Verideki mekânsal durağansızlık nedeniyle bu modellere ek olarak coğrafi ağırlıklı regresyon modeli kullanıldı. Çalışmanın sonuçlarına göre, mekânsal panel modeller yükselen sıcaklık değerlerinin ve azalan yağış miktarının Türkiye'de buğday verimini negatif yönde etkilemediğini gösteriyor. Diğer yandan, coğrafi ağırlıklı regresyon modeli sıcaklık ve yağış miktarındaki bu değişikliklerin buğday verimi üzerindeki etkisinin bazı iller için pozitif bazı iller için ise negatif olduğunu gösteriyor.
Özet (Çeviri)
Climate change has been a persistent threat for many years, but its effects have become visible in recent years. Consequently, climate change has emerged as a significant research topic. Its effects can be observed directly or indirectly in nearly every field, including agriculture. Numerous studies have been conducted on the impact of climate change on agriculture, both globally and in Türkiye. However, previous studies have not investigated how specific agricultural products in Türkiye are affected by climate change at the provincial level. Therefore, this study aims to explore how wheat, one of the most common agricultural products in Türkiye, is impacted by climate change on a provincial basis. For this purpose, a provincial basis data set was utilized, encompassing wheat yield from 2004 to 2020, climate change variables related to temperature and precipitation, and also the GDP per capita. Due to the panel structure and spatial correlation of the data, spatial panel models, spatial error model (SEM), spatial durbin model (SDM) and spatial lag model (SLM) were applied. Then the geographically weighted regression (GWR) model was used, which can also explain the spatial nonstationarity in the data. According to the study results, SEM, SDM and SLM models showed that increasing temperature and decreasing precipitation amounts did not have a negative effect on wheat yield in Türkiye. On the other hand, the GWR model showed that increasing temperature and decreasing precipitation amounts had a positive effect in some provinces and a negative effect in others.