Ofiste, uzaktan ve hibrid çalışan bireylerde sosyal izolasyon, yalnızlık ve depresyon belirti şiddetlerinin karşılaştırılması
Comparison of social isolation, loneliness and depression symptom severity in individuals working remote, hybrid and in the office
- Tez No: 897464
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI ENEZ DARÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Uzaktan ve hibrit çalışma modeli, işveren için alan ve maliyet tasarrufu sağlamakla birlikte çalışanlar içinde çalışma ortamında kişisel özgürlükler bakımından önem arz eden bir modeldir. Bu çalışma modelinin uygulanması her geçen gün artmaktadır. Özellikle pandemi sürecinde ve sonrasında Türkiye'de yaygın bir çalışma modeli olarak uygulanmaya başlanmıştır. Bu çalışmanın amacı kurumsal firmalarda uzaktan, ofisten ve hibrit olarak çalışanlardaki sosyal izolasyon, yalnızlık ve depresif belirti düzeylerini karşılaştırmak ve demografik değişkenler ile ilişkisinin incelenmesidir. Araştırmada sosyal izolasyon ve depresyon düzeylerinin uzaktan çalışma durumları, cinsiyet, medeni durum, eğitim düzeyleri, mevcut çalışma sisteminden memnun olma durumlarına göre farklılıkları incelenmiştir. Araştırmada genel tarama modeline dayalı betimsel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Bu kapsamda kurumsal firmalarda çalışan 20-40 yaş arasındaki 100 kişiden veriler anket tekniği kullanılarak online şekilde toplanmıştır. Verilerin analizinde SPSS Statistics 24.00 programı kullanılarak analizler yapılmıştır. Yapılan analizler sonrasında ulaşılan bulgulara göre; çalışanların sosyal izolasyon düzeyleri ile depresyon şiddet düzeyleri arasında pozitif yönde orta düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Dolayısıyla çalışanların sosyal izolasyon düzeyleri artarken depresyon şiddeti de artmaktadır. Ayrıca hibrit çalışanların sosyal izolasyon ve depresif belirti şiddeti düzeylerinin Bunun dışında çalışma şekline göre diğer değişkenlerin sosyal izolasyon ve depresif belirti şiddeti açısında anlamlı şekilde farklılaşmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The remote and hybrid working model is a model that provides space and cost savings for the employer and is important in terms of personal freedoms in the working environment for employees. It has begun to be implemented as a widespread working model in Turkey, especially during and after the pandemic. This study aims to compare the levels of social isolation, loneliness and depressive symptoms in remote, office and hybrid employees in corporate companies and to examine the relationship with demographic variables. In the study, the differences in social isolation and depression levels according to remote working situations, gender, marital status, education levels, and satisfaction with the current working system were examined. A descriptive research method based on the general screening model was used in the research. In this context, data was collected online from 100 people between the ages of 20-40 working in corporate companies using the survey technique. In the analysis of the data, analyzes were made using the SPSS Statistics 24.00 program. According to the findings obtained after the analysis; It was determined that there was a positive, moderately significant relationship between employees' social isolation levels and depression severity levels. Therefore, as employees' social isolation levels increase, the severity of depression also increases. In addition, although it was observed that hybrid employees had higher levels of social isolation and depressive symptom severity, this difference did not reach the level of statistical significance. It has been determined that the differences between social isolation and depressive symptom severity of people with high school, undergraduate and postgraduate education, male and female employees, married and single/divorced people, and people who are satisfied and dissatisfied with the current working system are not statistically significant.